خانه / آموزش / سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری

 به معنی گذاشتن پول در چیزی با انتظار سود از آن است. در علم اقتصاد، سرمایه‌گذاری یعنی خرید کالایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود. در علم مالی، سرمایه‌ گذاری به این معنی است که فرد یک دارایی مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت، لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.

اصول سرمایه‌گذاری

اولین اصل در سرمایه گذاری این است که نرخ سود سرمایه گذاری باید از نرخ سود بانکی بالاتر باشد. پس همین اصل باعث می شود که شما در موقع سرمایه گذاری  بررسی کنید که ایا این کالا یا سهام که شما می خواهید در ان سرمایه گذاری کنید سودش در یک بازه زمانی از سود بانکی بیشتر است یا نه؟

دومین اصل در سرمایه گذاری زمان است شما باید مشخص کنید هدف شما از سرمایه گذاری چه بازه زمانی است.
– سرمایه گذاری بین سه ماه تا دو سال را سرمایه گذاری کوتاه مدت گویند.
– سرمایه گذاری بین دو تا پنچ سال را سرمایه گذاری میان مدت گویند.
– سرمایه گذاری بالای پنچ سال را سرمایه گذاری بلندمدت گویند.

نکته: هرچه زمان سرمایه گذاری کمتر باشد ریسک سرمایه گذاری بالا می رود.

سومین اصل در سرمایه گذاری مدیریت ریسک است آگاهی داشتن از میزان ریسک پذیری هر فرد اهمیت بسیاری دارد. انتخاب سرمایه گذاری هایی که متناسب با ریسک پذیری فرد بوده و تعیین میزان مشارکت بتناسب وضعیت مالی وی اجازه خواهد داد تا سرمایه گذار از حداکثر بازگشت با کمترین تنش و استرس سود ببرد. شرکت در سرمایه گذاری هایی که بیش از توان ریسک پذیری فرد بوده و یا فشار مالی زیادی به وی تحمیل می‌کند، موجب می‌گردد تا فرد با تغییری کوچک در بازار سرمایه، احساس خطر بزرگی کرده و استرس زیادی را متحمل گردد. استرس زیاد موجب تصمیم گیری‌های غیر تخصصی، سریع و کوتاه مدت خواهد شد. از سوی دیگر سرمایه گذار صبر لازم را برای برگشت اوضاع به حالت عادی نخواهد داشت در نتیجه در بدترین زمان که نرخها در پایین‌ترین میزان خود قرار دارد، تصمیم به خروج از بازار سرمایه و تبدیل آن به نقدینگی می‌گیرد.
پس با حجمی از سرمایه خود وارد یک سرمایه گذاری شوید که از نظر روانی با مشکل روبرو نشوید.

چهارمین اصل سرمایه گذاری، تنوع در سرمایه گذاری است هیچ موقع سرمایه خود را بر روی یک سهام یا کالا سرمایه گذاری نکنید و سعی کنید برای خود سبد سرمایه گذاری با توجه به زمان و شرایط بازار تشکیل دهید.

پنچمین اصل سرمایه گذاری، افت سرمایه (Drawdown) است که هرچه افت سرمایه اولیه کمتر باشد سرمایه گذاری بهتری خواهیم داشت.

نکاتی مهم در مورد سرمایه گذاری

۱. سرمایه گذاری باید در روند بازار انجام شود ما چیزی بنام خرید ارزان نداریم و یک ضرب المثل معروف انگلیسی در مورد سرمایه گذاری چنین می گوید “ما انقدر پول نداریم که کالای ارزان خریداری کنیم.”
۲.شما از جایی ضربه می خورید که هیچ موقع انتظار ان را ندارید( متعصب بودن در مورد یک سهام یا کالا جزء خطرناک ترین فاکتورهای سرمایه‍گذاری می باشد).
۳.افرایش دانش اقتصادی و به روز کردن اطلاعات.
۴.انتخاب نوع تحلیل سهام یا کالا  بر اساس نوع روحیه و شخصیت شما.

پاسخ دهید