خانه / آموزش / بازارهای سرمایه(Capital markets)

بازارهای سرمایه(Capital markets)

بازارهای سرمایه یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده بازارهای مالی محسوب می شود در واقع بازارهای سرمایه پلی است، که سرمایه های داخلی و خارجی را به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که به سرمایه نیازمند است وصل می نماید. بنابراین بازار سرمایه، واحدهای سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را با یکدیگر ارتباط می‌دهد.

بازارهای سرمایه جهت خرید و فروش اوراق قرضه با سررسید (از سه ماه تا سی سال) و یا اوراق بهادار،دارایی‌های بدون سررسید، اطلاق می‌شود. محلی که این نوع معاملات انجام میشود بورس نامیده می شود.

انواع بازارهای سرمایه

بازارهای سرمایه شامل دو قسمت می شوند بازار سهام و بازار اوراق قرضه یا بدهی.

بازارهای سرمایه همچنین از لحاظ عملیاتی به دو قسمت تقسیم بندی می گردند.
بازار اولیه (primary market): بازاری است که در هنگام انتشار اوراق قرضه یا سهام شرکت ها به وجود می آید. بانک های سرمایه گذار خالق و به وجود آورنده بازارهای اولیه محسوب می شوند و اوراق بهادار را پیش از انتشار قیمت گذاری می کنند و سپس می فروشند.

بازار ثانویه (secondary market): بازار ثانویه محل داد و ستد اوراق منتشر شده در بازار اولیه است. حجم معاملات در این بازار، نسبت به بازارهای اولیه بسیار بیشتر است. در این بازار تغییرات قیمت ها شکل می گیرد و اوراق بهادار، بارها و بارها در آن داد و ستد می شود.

بازازهای سرمایه

در واقع در بازارهای اولیه سهام از شرکت به سرمایه گذاران واگذار می شود ولی در بازارهای ثانویه سهام ها بین سرمایه گذاران رد و بدل می گردند.

تقسیم بندی بازارهای سرمایه بر اساس کالاهای معاملاتی

۱.بورس اوراق بهادار: در این بازار، انواع اوراق بهادار معامله می شوند. نمونه این بازار،  بورس اوراق بهادار تهران (TSE)، بورس وراق بهادار المان (Xetra) و بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) است.

۲.بورس فلزات: در این بازار انواع فلزات شناخته شده با مشخصات معین و با ابزارهای متنوع مالی معامله می شوند. بورس فلزات تهران در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ افتتاح شد. معروفترین بازار فلزات دنیا، بورس فلزات لندن(LME) است که فلزاتی چون آهن، آلومینیوم و روی در آن داد و ستد می شود.

۳.بورس کالای کشاورزی: در این بازار انواع محصولات کشاورزی، با ابزارهای جدید مالی، داد و ستد می شود. این بازار از قدیمی‌ترین بورس های دنیا محسوب می شود. بورس شیکاگو (CBOT) را می توان شاخص ترین نمونه این بازار عنوان کرد.

نکات مهم در مورد بازارهای سرمایه 

۱.تقسیم بندی کشور جهان با شاخص MSCI در تحلیل بازارهای سرمایه یکی از مهمترین فاکتور ها می باشد چرا که در این شاخص کشورها به ۴ شاخه تقسیم می شوند. که هر قسمت از این کشورها ریسک ها و مزیت ها خود را دارند و هر کشور را میتوان در شاخه خود تحلیل کرد بطور مثال
المان که در کشور توسعه یافته است که تمام اصلاحات از کشاورزی گرفته تا تکنولوژی و فن اوری را انجام داده در حالی که اکراین جزء کشورهای مستقل است که تقریبا هیچ کدام از اصلاحات بطور کامل انجام نداده است، پس مسلما بازارهای سرمایه این دو کشور نیز با هم متفاوت خواهد بود.

۲. در تحلیل بازارهای سرمایه برخی از شاخص بورس، نقش کلیدی دارند و روند صعودی و نزولی انها نقش بسزایی در روند شاخص های بقیه کشورهای جهان دارد که به ترتیب عبارتند از شاخص بورس ( S&P 500 , DOW30) از امریکا، STOXX Europe 600 Index اروپا، DAX30 المان، FTSE 100 انگلیس و  NIKKEI 225 ژاپن.

پاسخ دهید