خانه / آموزش / تقسیم بندی کشورهای جهان با شاخص MSCI

تقسیم بندی کشورهای جهان با شاخص MSCI

em-market

چارت فوق متعلق به  شرکت MSCI است که جامع ترین تقسیم بندی کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی متعلق به این شرکت می باشد و در تحلیل فاندامنتال کاربرد فراوانی دارد . و چون مقعر شرکت فوق در امریکا می باشد کشور ما ایران، در این لیست قرار ندارد.

شرکت MSCI کشورها را با توجه به نقاط مشترکی که در شاخص های سیاست و اقتصاد دارند طبقه بندی نموده است.

تقسیم بندی کشورهای جهان با چارت MSCI

۱.کشوهای توسعه یافته (Developed Markets):
که به اختصار به انها DM نیز گفته می شود. و ۲۴ کشور در این گروه قرار دارند که عبارتند از استرالیا، اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، ایرلند، اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، هلند، نیوزیلند، نروژ، پرتغال، سنگاپور، سوئد، اسپانیا، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده آمریکا

۲.کشورهای نوظهور یا در حال توسعه (Emerging Markets):
که به اختصار به انها EM نیز گفته می شود. و ۲۳ کشور در این گروه قرار دارند که عبارتند از برزیل، شیلی، چین، کلمبیا، جمهوری چک، مصر، یونان، مجارستان، هند، اندونزی، کره، مالزی، مکزیک، پرو، فیلیپین، لهستان، قطر، روسیه، آفریقای جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی .

۳.کشورهای که در مرز تبدیل شدن به کشورهای نوظهور هستند (Frontier Markets):

۴.کشورهای مستقل (Stanadalone Markets):

نکات کاربردی

۱.توسط هر یک از تقسیم بندهای فوق، حجم ورود و خروج سرمایه از هر شاخص و حجم ورود و خروج سرمایه از هر کشور را می توان مشاهده نمود.

۲. برای هر یک از شاخص ها فوق، ETF های (صندوق های قابل در بورس) توسط شرکت  MSCI بوجود امده است تا سرمایه گذاران بتوانند سرمایه های خود را در هر شاخص که تمایل دارند سرمایه گذاری کنند بطور مثال ETF یا صندوق قابل معامله در بورس MSCI EMI مربوط کشورهای در حال توسعه است که اگر افرادی تمایل دارند در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری کنند سهام این صندوق را خریداری می کنند.

پاسخ دهید