خانه / آموزش / نرخ بهره(Interest Rate)

نرخ بهره(Interest Rate)

نرخ بهره عبارت است از نرخی که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام‌گیرنده دریافت می‌شود. همچنین در شرایط متعارف بازار، به منظور جبران فرصت‌های سرمایه‌گذاری وام‌دهنده، ممکن است مبلغی به عنوان حداقل سود مورد انتظار وام‌دهنده به این نرخ اضافه گردد.
نرخ بهره در واقع هزینه ایست که باید برای دریافت اعتبار بپردازید.

انواع نرخ بهره

در کل ۴ نوع نرخ بهره در بازار های مالی وجود دارد که سه نوع ان توسط بانک مرکزی هر کشور تعیین می شود و سود اوراق قرضه در بازار های سرمایه بصورت شناور و با توجه به ریسک و مزیت های یک کشور یا شرکت تعیین می گردد.

نرخ بهره های که توسط بانک مرکزی هر کشور تعیین می گردد

۱.سود به سپرده ها(Deposit facility): نرخ سودی است که بانک مرکزی یک کشور به سپرده های بانک های زیر مجموعه خود پرداخت می نماید.
۲.نرخ بهره اصلی یا نرخ بهره سیاسی(main refinancing): نرخ سودی است که توسط بانک مرکزی تعیین می شود و بانک ها به سپرده های مشتریان خود با این نرخ سود می دهند و یا نرخ سودی است که بانک مرکزی بصورت کوتاه مدت(یک هفته) به بانک زیر مجموعه خود وام می دهد.
۳.نرخ سود وام حاشیه(Marginal lending facility): نرخ سودی است که بانک مرکزی در ازاء تامین نقدینگی بلند مدت بانک ها دریافت می کند.(حداکثر یکسال)

نرخ بهره اوارق قرضه

نرخ بهره اوراق قرضه مهمترین نرخ بهره بازار های مالی است که بصورت شناور است و عرضه و تقاضا نرخ ان را مشخص می کند در واقع نرخ بهره اوارق قرضه یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه و ابادانی یک کشور است چون بانکها به هیچ وجه پایین تر از نرخ سود اوراق قرضه وام به کسب و کارها نمی دهند.

اجازه دهید تا با ذکر یک مثال موضوع را شفاف تر بیان نماییم در نوامبر  ۲۰۱۱ وقتی ماریو دراگی به عنوان ریس کل بانک مرکزی اروپا مشغول بکار شد نرخ بهره اوراق ده سال اسپانیا و ایتالیا بالای ۶ درصد بود و اصلا توجیه اقتصادی برای شرکت وجود نداشت که بخواهند با این وام کسب و کار جدید راه اندازی نمایند و بیکاری در این کشورها روز به روز در حال افزایش بود تا این که اقای ماریو دراگی در اولین سخنرانی خود اعلام کرد که هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد تا نرخ این اوراق را پایین بیاورد و شروع به انجام سیاست های پولی انبساطی کرد و مستقیما خود بانک مرکزی اروپا اقدام به خرید اوراق قرضه این دو کشور نمود و سود اوراق قرضه را از ۶ درصد به ۱.۵ درصد تقلیل داد و بانک نیر به طبع ان وام تهسیلات خود را پایین اورند و برای شرکت نیز توجیه اقتصادی برای توسعه کسب و کار با گرفتن وام ایجاد شد و اقتصاد اسپانیا و ایتالیا بهبود نسبی پیدا نموده اند.

پاسخ دهید