خانه / آموزش / اوراق قرضه(Bond)

اوراق قرضه(Bond)

اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن دولت یا شرکت انتشاردهنده متعهد می‌شود مبالغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و در زمان مشخص (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند. دارنده اوراق به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارد ولی هیچ مالکیتی در شرکت ندارد.

اوراق قرضه از اوراق بهادار است و طبق آن صادر کننده به خریدار بدهکار می‌شود. این سند دارای سررسید است و مبلغ آن در زمان سررسید به وسیلهٔ صادرکننده پرداخت می‌شود. این اوراق دارای نرخ بهره هستند و بهرهٔ آن‌ها در فواصل زمانی معیّنی توسط بانک که نمایندگی صدور اوراق را دارد، پرداخت می‌شود. از نظر سررسید، اوراق قرضه به سه دستهٔ کوتاه مدّت، میان مدّت و بلندمدّت تقسیم می‌شوند. سررسید اوراق کوتاه مدّت بین سه ماه تا پنج سال، سررسید اوراق میان مدّت بین پنج تا ده سال و سررسید اوراق بلند مدّت معمولاً بیش از ده سال است.

نرخ بهره اوراق قرضه شناور است و در بازارهای مالی تعیین می گردد. رتبه اعتباری کشور،وضعیت CDS، بودجه کشور، اصلاحات پولی و مالی کشور و پایداری نظام سیاسی کشور از فاکتورهای مهمی هستند که در خرید و تعیین بهره اوراق قرضه مدنظر قرار می گیرند.

نکات کلیدی در مورد اوراق قرضه

۱. اوراق قرضه فقط مربوط به کشورها نیست و شرکت های بزرگ، بانکها، شرکت های سرمایه گذاری هم می توانند اوراق قرضه منشر نمایند. 

۲. بزرگترین منتشر کننده اوارق قرضه جهان، دولت امریکا می باشد و با توجه به اینکه اکثر بدهی های کشورها و شرکت ها از جنس دلار امریکا می باشند  نرخ سود اوراق قرضه امریکا مخصوصا اوراق ده ساله در مورد تعیین سود اوراق قرضه سایر کشورها نقشه بسزایی دارد چون که بانک ها پایین تر از نرخ سود اوارق ده ساله امریکا، وام به هیچ کشور یا موسسه ای پرداخت نمی کنند.

پاسخ دهید