خانه / آموزش / بانک مرکزی اروپا(ECB)

بانک مرکزی اروپا(ECB)

قاره اروپا دارای دو ساختارسیاسی و پولی می باشد که عبارتند از

۱.اتحادیه اروپا (European Union): که ۲۸ کشور عضو ان می باشند
۲.منطقه پولی یورو (Eurozone): که یک پیمان پولی می باشد و ۱۹ کشور از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا گرد هم امدند و پول واحد یورو را به عنوان پول مرجع پولی کشورهای خود قبول نموده اند و بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز مسولیت سیاست گذاری های پولی منطقه یورو را بر عهده دارد.

بانک مرکزی اروپا (ECB)

بانک مرکزی اروپا در تاریخ ۱ ژون ۱۹۹۸ تاسیس شده و  ۱۹ کشور عضو هیت اجرایی این بانک هستند و ریس کنونی بانک مرکزی اروپا ماریو دراگی است که از وقتی به این مسولیت منصوب شده، با عملیاتی کردن سیاست های انبساطی پولی (خرید اوراق قرضه کشورهای عضو و پایین اوردن نرخ بهره اوراق قرضه) سبب شکوفایی اقتصاد منطقه یورو شده است.

بانک مرکزی اروپا هر ۴۵ روز یکبار، با حضور ریس بانک مرکزی ۱۹ کشور عضو تشکیل جلسه داده و تصمیمات اجرایی در مورد نرخ بهره و سیاست های پولی را  اتخاذ می نمایند.

نکاتی در مورد بانک مرکزی اروپا

۱.کل تولید ناخالص ملی منطقه پولی یورو ۱۰ تریلیون دلار در پایان سال ۲۰۱۴ بود که ار این مقدار ۴۰ درصد مربوط به تولید ناخالص ملی المان و فرانسه است بنابراین این دو کشور نقش بسزایی در تصمیم گیری بانک مرکزی اروپا ایفاء می نمایند. مخصوصاً بانک مرکزی المان (Deutsche Bundesbank) که مخالف تزریق پول می باشد بخاطر تجربه تورمی که بعد از جنگ جهانی دوم در المان وجود داشت.

۲.یکی از ایراداتی که همیشه اقتصاددانان به منطقه پولی یورو وارد می نمایند این است که منطقه دارای سیاست های پولی یکسانی است ولی هر یک از ۱۹ کشور عضو دارای سیاست های مالی( بودجه، مالیات و….) مختلفی هستد و این موضوع باعث می شود تصمیمات بانک مرکزی اروپا انچنان که باید تاثیر گذار باشد موثر واقع نمی شود در مقایسه با بانک مرکزی امریکا.

پاسخ دهید