خانه / آموزش / تبادل افول اعتبار (credit default swap (CDS)

تبادل افول اعتبار (credit default swap (CDS)

CDS یا تبادل افول اعتبار : نوعی مبادلهٔ موافقتنامه‌های مالی است که فروشندهٔ تبادل، در صورت زیان در وام یا هر اتفاق اعتباری دیگر، زیان خریدار را جبران نماید. خریدار CDS یک سری از پرداخت‌ها را (به عنوان مبلغ CDS و یا توسعهٔ آن) به فروشنده انجام می‌دهد، در برابر اگر در وام ضرر کند ما به التفاوت را دریافت می‌کند. این روش توسط شخصی به نام بلیت مسترز از مؤسسهٔ جی. پی. مورگان در سال ۱۹۹۴ ابداع شد.

cds-%db%8c%da%a9%d8%b7%d8%b1%d9%81%d9%87

در صورت زیان، خریدار (معمولاً به اندازهٔ ارزش اسمی وام) غرامت دریافت می‌کند، و فروشنده مالکیت وام زیان دیده را از آن خود می‌کند. با این حال، هرکسی می‌تواند یک قرارداد CDS را خریداری کند، حتی خریدارانی که سند وام را نگرفته‌اند و کسانی که سهم قابل بیمه کردن مستقیمی از وام ندارند (این قبیل قراردادها را CDS لخت می‌نامند).

cds-%d8%af%d9%88-%d8%b7%d8%b1%d9%81%d9%87

 

 

 

 

تبادل افول اعتبار از سال‌های ابتدایی دههٔ ۱۹۹۰ وجود داشته، ولی استفاده از آن پس از سال ۲۰۰۳ افزایش یافته است. در پایان سال ۲۰۰۷، میزان شاخص CDS، شصت و دو تریلیون دلار بود که در نیمهٔ سال ۲۰۱۰ به ۲۶٫۳ تریلیون دلار کاهش یافت، و بنا به گزارش‌ها در ابتدای۲۰۱۲ میلادی ۲۵٫۵ تریلیون دلاربوده است.

منبع: wikipedia

نکات کاربردی در مورد CDS

۱. پس CDS نوعی قرارداد بیمه ای است که خریدار اوراق قرضه یک کشور پس از خرید اوراق یا هم زمان اقدام به خرید CDS نیز می نماید  تا سرمایه خود را در برابر ورشکستگی احتمالی ان کشور محفوظ نگه دارد.( البته قراردادهای  CDS در مورد شرکت های بزرگ نیز صادق است)

۲.در حال حاضر کمترین هزینه قراردادهای های CDS برای خریداران اوراق قرضه المان و بیشترین هزینه قراردادهای های CDS برای خریداران اوراق قرضه برزیل است یعنی احتمال اینکه کشور برزیل در اینده اعلام برشکستگی کند از هم کشورها بیشتر است.

۳.هزینه قرارداد های CDS بر اساس رتبه اعتباری کشور، وضعیت سیاسی و وضعیت اقتصادی یک کشور تعیین می گردد. یعنی یک جنگ یا شورش در کشور می تواند نرخ CDS ها را فورا جابجا کند.

پاسخ دهید