خانه / تحلیل / تحلیل بازار ۱۴ مهرماه ۱۳۹۵

تحلیل بازار ۱۴ مهرماه ۱۳۹۵

مهم ترین هفته در تحلیل فاندامنتال بازارهای مالی هفته اول هر ماه میلادی می باشد. اخبارهای مهم امریکا در هفته اول هر ماه انتشار پیدا می کند. در این هفته اخبار مربوط به شاخص خرید مدیران در دو حوزه صعنت و خدمات (ISM Manufacturing PMI، ISM Non-Manufacturing PMI) و مهم تر از همه خبر ایجاد اشتغال (Non-Farm Employment Change) در ماه گذشته اعلام می شود.

کل اقتصاد آمریکا نزدیک به ۱۸ تریلیون دلار است. از این ۱۸ تریلیون دلار تولید نا خالص ملی، ۸۰ درصد سهم بخش خدمات و ۲۰ درصد سهم بخش صعنت است. پس خبرهای بخش خدمات اهمیت بیشتری نسبت به بخش صنعت دارد.

شیوه ی تهیه شاخص های اقتصادی:

۱. انجام نظرسنجی: اعدای که هر ماه در خبرهای منتشر شده شاخص خرید مدیران اعلام می شوند از نوع انجام نظر سنجی داوطلبانه هستند. بدین صورت که بطور مثال در تهیه شاخص صنعتی خرید مدیران، به آماری های که توسط نزدیک به ۳۰۰ شرکت صنعتی آمریکا به موسسه ISM فرستاده می شود استناد می شود. بدی این نوع خبرها این است که هر ماه می توانند نوسان زیادی داشته باشند. اکثر این نوع آمارها جزء شاخص های پیشرو برای خبرهای دیگر هستند.

۲. بر اساس آمار (واقعی): شاخص های مثل صادرات، وارادت و تولید ناخالص ملی از این نوع هستند که اداره گمرک دقیقا اعلام می نماید که در ماه گذشته آمار وارادت و صادرات به کشور چقدر بوده است.

شاخص خرید مدیران:

به دو قسمت تقسیم بندی می شود  و از شاخص های پیشرو می باشد که افزایش و کاهش ان در اینده تاثیر بسزایی بر رشد تولید ناخالص ملی، بیکاری و تورم خواهد داشت و هر گاه عدد ان بالای ۵۰ باشد نشانه رشد اقتصاد و هر گاه عدد ان پایین تر از ۵۰ باشد نشانه رکورد در اقتصاد می باشد که در تهیه ان ۵ ایتم مورد بررسی قرار می گیرد سفارشات جدید، انبارگردانی، تولید، حمل کالا و استخدام  و در امریکا  به اختصار ISM، و در اروپا PMI  نامیده می شود.

۱.شاخص صنعت خرید مدیران (ISM Manufacturing PMI): شاخص صنعتی خرید مدیران، به اماری های توسط نزدیک به ۳۰۰ شرکت صنعتی امریکا به موسسه ISM فرستاده می شود محاسبه می گردد.

۲.شاخص خدمات خرید مدیران (Non-Manufacturing PMI): شاخص خدماتی خرید مدیران، به اماری های توسط نزدیک به ۴۰۰ شرکت خدماتی امریکا به موسسه ISM فرستاده می شود محاسبه می گردد.

تحلیل بازار

امروز چهارشنبه بعد از ظهر دو خبر مهم خواهیم داشت یکی در ساعت ۱۵:۴۵ مربوط به خبر اشتغال ADP Non-Farm Employment Change که پیش بینی بازار این است که کاهش پیدا کند و ساعت ۱۷:۳۰ خبر شاخص خدمات خرید مدیران (Non-Manufacturing PMI) اعلام خواهد شد که پیش بینی بازار این است که بعد از خبر خیلی بد ماه پیش رشد چشمگیری در این ایتم حاصل شود و با توجه به این که دوشنبه خبر شاخص صنعت خرید مدیران (ISM Manufacturing PMI) نیز خوب امده بود اگر این خبر نیز بهتر از پیشی بینی ها اتفاق گردد می توان پیش بینی کرد که خبر جمعه نیز پیش بینی را براورده کند چون این دو خبر جزء شاخص های پیش نگر  خبر استخدام جمعه هستند البته در خبر امروز باید به ریز عدد اعلام شد  نیز توجه کرد و دید که رشد یا کاهش در کدام ایتم ها اتفاق افتاده است.

 

پاسخ دهید