خانه / تحلیل / تحلیل بازار ۱۶ مهرماه ۱۳۹۵

تحلیل بازار ۱۶ مهرماه ۱۳۹۵

اخبار مربوط به اروپا:

امروز صبح شاهد ریزش شدید ۶ درصدی پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا بودیم. روز یکشنبه، نخست وزیر انگلیس خانم تززا مِی، تاکید کردند که روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با اجرای بند ۵۰ معاهده لیسبون از سه ماهه اول ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد. بر اساس این بند انگلیس دو سال وقت دارد تا بر سر خروج از اتحادیه اروپا مذاکره کند. به مجرد اجرایی شدن بند ۵۰ و جدا شدن یک کشور از اتحادیه اروپا، آن نخواهد توانست بدون کسب رضایت همه کشورهای عضو دوباره وارد این اتحادیه شود.

بعد از این سخنرانی بحث هایی پیرامون آثار کوتاه مدت و بلند مدت  این خروج بر اقتصاد انگلیس شروع شد و آن چه که مسلم است در هر صورت تولید ناخالص ملی انگلیس کاهش پیدا خواهد کرد، اندازه این کاهش بستگی به قراردادهای جدیدی که بین انگلیس و اتحادیه اروپا منعقد خواهد شد، به ویزه قرارداد تعرفه های گمرکی بستگی دارد.

خبر بعدی که می تواند  تاثیر بسزایی در بازارهای ارز، طلا و نفت را بوجود بیاورد خبر امار اشتغال آمریکا است. طبق اندیکاتوری پیشرو مربوط به خبر آمار اشتغال آمریکا، همه اندیکاتور ها رشد چشمگیری داشته اند. شاخص خرید مدیران در دو بخش صنغت و خدمات، آمار احساس خوش بینی مصرف کنندها و شرکت ها افزایش و میانگین آمار هفتگی مراجعه کنندگان به درخواست بیمه بیکاری به ۲۵۳ هزار نفر کاهش پیدا کرده است. حمایت بازار سرمایه از خانم هیلاری کلیتون و حکومت کنونی نوید یک آمار اشتغال خوب را می دهد.

فقط تنها فاکتور منفی که در کل وجود دارد نرخ بیکاری آمریکا است که هر چه پایین تر می آید ایجاد اشتغال از نظر آماری های تاریخی سخت تر می شود نرخ بیکاری کنونی آمریکا ۴.۹ درصد است.

نکته دیگری که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند مهمتر از آمار ایجاد اشتغال، افزایش دستمزدهای ساعتی است. چون که هدف بانک مرکزی آمریکا درصد نرخ بیکاری ۵ بود که به آن رسیده است ولی در افزایش دستمزدها هنوز به هدف خود نرسیده است.

بعد از اعلام اخبار ایجاد اشتغال ۴ تن از اعضاء اصلی بانک مرکزی آمریکا که در کمیته اجرایی حق رای دارند به ترتیب سخنرانی و احتمالا نظر خود را در مورد آمار ایجاد اشتغال و افرایش نرخ بهره در جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا اعلام خواهند نمود.

پاسخ دهید