خانه / آموزش / عوامل موثر بر نوسان قیمت ها در بازارهای سرمایه

عوامل موثر بر نوسان قیمت ها در بازارهای سرمایه

۱.بانکهای سرمایه گذار (Investment Banks):

بانکهای هستند که هم خدمات مشاوره ای و هم خدمات مالی از جمله بازارگردانی، کشف قیمت، تحقیقات گسترده در بازارهای مالی و خرید و فروش سهام، اعتبار، نرخ، ارز، کالا، و مشتقات آنها را برای مشتریان انجام می دهند بیست بانک بزرگ سرمایه گذاری جهان که نقش بسزایی در روند شکل گیری قیمت ها در بازارهای مالی دارند عبارتند از

JPMorgan Chase، Goldman Sachs، Bank of America Merrill Lynch، Morgan Stanley، Citigroup
،Deutsche Bank، Credit Suisse، Barclays Capital UBS، Wells Fargo، RBC Capital Markets، HSBC،
Jefferies Group، BNP Paribas، Nomura Holdings، Mizuho، Lazard، Sumitomo Mitsui
Mitsubishi UFJ و Société Générale

بانک JPMorgan Chase که بزرگترین بانک سرمایه گذاری جهان است که ۲.۴۲۴ تریلیون دلار سهام و پول را تحت مدیریت خویش دارد و ۲۳۵,۶۷۸ نفر پرسنل در ان مشغول بکار هستند و سود سالیانه این بانک نزدیک به ۲۴ میلیارد دلار است.

مهمترین نکته در مورد بانک سرمایه گذاری، مقاله های تحلیلی انها در مورد بازار سرمایه است که در ان مقالات تحلیلی، بانکهای سرمایه گذار هدف خود از قیمت سهام، اعتبار، نرخ، ارز، کالا، و مشتقات را همراه با دلایل برای مشتریان ارسال می نمایند که دید کلی به سرمایه گذاران از اینده بازار ارائه می دهند.

۲.صندوق های سرمایه گذاری عمومی (Public Investment Fund):

صندوق های که سهام انها قابلیت معامله در بورس را دارند و تحت قوانین خاصی حق معامله دارند و نمی توانند وارد سرمایه گذاری های پرریسک شوند و  به سه بخش عمده تقسیم بندی می شوند.

الف) شرکتهای مدیریت دارایی (Asset Management Firms):
 بیشترین سرمایه های جهان در سبد سرمایه گذاری این شرکتها قرار دارد و شرکت BlackRock با مدیریت سهام به ارزش  ۴,۸۹۰ تریلیون دلار رتبه اول جهان را در اختیار دارد.

ب) صندوقهای سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Funds):
صندوقهای که وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر سرمایه گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود و یا ضررهای حاصل از این سرمایه گذاری سهم می‌برد و بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری مشترک جهان اکثراً امریکایی هستند.

پ) صندوقهای قابل معامله (ETF):
گونه‌ای از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌باشد، که امکان پیروی از بازده یک شاخص معین را فراهم می‌آورد. بزرگترین صندوق های قابل معامله جهان نیز اکثراً در امریکا مستقر هستند.

۳.صندوق های سرمایه گذاری خصوصی (Private Investment Fund): 

صندوق های سرمایه گذاری هستند که سهام  انها معمولا از طریق گروهی از بانک‌های فروشنده، به برخی نهادهای سرمایه‌گذاری منتخب عرضه می‌شود. و چون این صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر رگولاتوری های کشور ها فعالیت نمی کنند می توانند معاملات پرریسک انجام داده و سود و زیان سالیانه این صندوق ها خیلی زیاد است.
صندوقهای سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hedge Funds) یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری خصوصی است بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک (Hedge Funds) جهان نیز اکثراً در امریکا مستقر هستند.

پاسخ دهید