خانه / آموزش / اقتصاد

اقتصاد

علم اقتصاد شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که به تحلیل تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات می‌پردازد.

علوم اجتماعی علومی را در بر می گیرد که بصورت مستقیم جامعه و انسان را تحت مطالعه و بررسی قرار می دهند. علوم اجتماعی شامل ۹ قسمت اصلی می باشد: جمعیت شناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، علوم سیاسی، جغرافیای انسانی، اِقتصاد، مدیریت، علوم ارتباطات اجتماعی و برنامه ریزی تعاون و رفاه.
تحلیل اِقتصادی در تمامی ابعاد جامعه کاربرد دارد از بازرگانی، دارایی، مراقبت های بهداشتی گرفته تا موضوعات متنوعی از قبیل جرم و جنایت، آموزش و پرورش، خانواده، حقوق، سیاست، مذهب، نهادهای اجتماعی، جنگ و علوم پایه.

روش تحلیل در اقتصاد کاربردی

 تحلیل مسائل اقتصادی عموماٌ از بالا به پایین می باشد که عبارتند از

۱. اقتصاد بین المل:
بررسی وضعیت شاخص های اقتصادی کشورهایی که بیشترین تاثیر را بر اِقتصاد جهان دارند و شامل ۵ اِقتصاد بزرگ دنیا می شود که به ترتیب اهمیت عبارتند از امریکا، منطقه یورو، چین، ژاپن و انگلیس. البته با توجه به شرایط جهانی امکان دارد تجزیه و تحلیل سایر کشور ها نیز به این بخش اضافه شود.
۲. اقتصاد منطقه ای:
بسته به منطقه ای که شما در آن می خواهید سرمایه گذاری کنید، هر منطقه  مزیت ها و ریسک های دارد که هنگام سرمایه گذاری باید در نظر گرفته شوند بطور مثال منطقه ما خاورمیانه پر ریسکترین منطقه دنیا است و هم جذابیت های اِقتصادی فراونی نیز دارد.
۳. اقتصاد کلان:
کلیت اِقتصاد کشور و عوامل موثر بر آن شامل بیکاری، تورم، رشد اقتصادی و سیاست پولی و مالی.
۴. اقتصاد خرد:
رفتار عوامل پایه‌ای اِقتصاد، شامل عوامل فردی مانند خانوار ها، شرکت ها و یا خریداران و فروشندگان.
بطور مثال در سال ۲۰۰۸ با شروع شدن بحران مسکن در امریکا و سرایت آن به بقیه کشورها سبب شد که رکود اقتصادی در کل دنیا حاکم شود و قیمت نفت که قبل از بحران بشکه ای بالای ۱۲۰ دلار بود در عرض شش ماه به پایین تر از ۳۰ دلار برسد. حالا فرقی نمی کرد که شما در کدام کشور یا شرکت، زندگی یا کار می کردید. هر کشور به نسبت ارتباط با اقتصاد جهانی از این رکود سهم خود را داشت. البته در موقع رشد هم هر کشور به نسبت ارتباط با اقتصاد جهانی رشد می کند.

پس همانطور که می بینم وقتی اقتصادهای بزرگ با رکود اقتصادی رویرو می شوند کم کم این رکود به بقیه اقتصاد های جهان اعم از کشورها و شرکت ها انتقال پیدا می کند. پس الزامی است که دولت مردان و مدیران شرکت ها تدابیر لازم را برای کم کردن اثرات رکود اقتصاد جهانی با استراتژی گوناگون اتخاذ کنند.

پاسخ دهید