خانه / بانکهای مرکزی / آیا بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی انبساطی خود را گسترش خواهد داد؟

آیا بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی انبساطی خود را گسترش خواهد داد؟

فردا شاهد برگزاری نشست بانک مرکزی ژاپن خواهم بود. تصمیمات این بانک در مورد نرخ بهره و سیاست های پولی می تواند سبب نوسان در  شاخص دلار یا دلار اندیس شود. تغییرات در شاخص دلار سبب نوسان در قیمت مواد خام از جمله نفت و طلا می گردد.

تارنمایی اقتصاد ژاپن قبل از جلسه بانک مرکزی ژاپن(BOJ)

عدم توانایی در خروج از تورم منفی یکی از مشکلات بانک مرکزی ژاپن است که تا کنون با اتخاذ تصمیماتی گوناگون و اجرای سیاست های پولی انبساطی نتوانسته بر این مشکل فائق آید. اقتصاد ژاپن سال‌هاست با تورم منفی (تورم کنونی ژاپن منفی ۰.۵ درصد است) درگیر است. اشتباه در هدف گذاری تورم یکی از بزرگترین مشکلات بانک مرکزی ژاپن می باشد. (هدف کنونی بانک مرکزی ژاپن در مورد تورم برای سال ۲۰۱۸ دو درصد است)

آقای کوردا که از مارس سال ۲۰۱۳ به عنوان ریس بانک مرکزی ژاپن انتخاب شد توانست با اتخاذ سیاست های پولی انبساطی متعدد تورم خالص را در سال ۲۰۱۴ به بالای ۳ درصد برساند. ولی افزایش مالیات فروش توسط دولت شینزو ابه نخست وزیر ژاپن باعث شد تا دوباره تورم خالص سیر نزولی بخود بگیرد.

1x-1

انتظارات بازار سرمایه از جلسه بانک مرکزی ژاپن(BOJ)

حال با توجه به کاهش تورم در ژاپن و فشارهای دولت به بانک مرکزی ژاپن، برای افزایش خرید اوراق قرضه یا خرید سهام برخی از ETF ها باید منتطر ماند و دید که بانک مرکزی ژاپن آیا کار خاصی انجام خواهد داد یا نه؟ باتوجه به اینکه سود اوراق ده ساله ژاپن به منفی ۰.۰۵ درصد رسیده است.

download-1

پاسخ دهید