خانه / بانکهای مرکزی / بانک مرکزی امریکا (Federal Reserve) / آیا بانک مرکزی امریکا (Fed) نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

آیا بانک مرکزی امریکا (Fed) نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

فردا چهارشنبه ۱۲ آبان ساعت ۲۱:۳۰ گزارش نهایی جلسه بانک مرکزی امریکا بعد از دو روز نشست کاری منتشر خواهد شد. تقریبا هر ۴۵ روز یکبار اعضای این بانک از ایالت های مختلف گرد هم آمده و با توجه به شاخص های اقتصادی امریکا و جهان گزارشی در مورد نرخ بهره و  آینده سیاست‌های پولی منتشر می کنند. این گزارش  می تواند سبب نوسان در  شاخص دلار یا دلار اندیس، مواد خام از جمله نفت و طلا، بورس های جهان و نرخ بهره اوراق قرضه گردد.

خوبی جلسات بانک مرکزی امریکا نسبت به بقیه بانک مرکزی های جهان این است که هر ۴۵ روز یکبار تشکیل می شود و اعضای بانک مرکزی امریکا از هر شاخص اقتصادی تقریبا ۲ داده در این ۴۵ روز دریافت می کنند و این داده ها سبب تصمیم گیری بهتر آنها می شود. البته تقریبا یک سالی است که بانک مرکزی اروپا نیز جلسات خود را از ماهانه به ۴۵ روز یکبار تبدیل کرده است.

تارنمایی از اقتصاد امریکا در ۴۵ روز گذشته

تقریبا در ۴۵ روز گذشته اکثر دادهای مهم  اقتصادی امریکا اعم از (تورم، تولید ناخالص ملی، آمار اشتغال دولتی(NFP)، سفارش خرید مدیران صنعتی و خدمات) همگی حاکی از وضعیت خوب اقتصاد امریکا بوده اند.

فقط نکته حایز اهمیت رشد تولید ناخالص ملی امریکا در سه ماه ۲۰۱۶، که جمعه گذشته منتشر شد ۲.۹ درصد بود که بهترین داده تولید ناخالص ملی امریکا در دو سال اخیر بود.

انتظارات بازار سرمایه از جلسه بانک مرکزی امریکا (Fed)

با توجه به دادهای اقتصادی فوق بازار سرمایه بنابه دلیل زیر انتظار ندارد بانک مرکزی امریکا در این جلسه نرخ بهره را از سطح کنونی ۰.۵ درصد افزایش دهد.

۱. بازار سرمایه از لحاظ آماری اصلا انتظار ندارد که بانک مرکزی امریکا در جلساتی که کنفرانس خبری برای ریس کل بانک مرکزی آمریکا دیده نشده است نرخ بهره را افزایش دهد. از لحاظ اماری در ۱۵ سال گذشته فقط یکبار بانک مرکزی امریکا در جلساتی که کنفرانس خبری برای ریس دیده نشده بود نرخ بهره را افزایش داد. (کل کنفرانس خبری ریس کل بانک مرکزی امریکا در سال ۵ بار است از ده جلسه موجود یعنی یکی در میان)

۲. همانظوری که نرخ بهره  FED Futures Fund (نرخ بهره ای است که بانکها از بانکهای دیگر بصورت شبانه پول وام می گیرند) نشان می دهد بازار سرمایه برای ماه نوامبر افزایش بهره‌ای از طرف بانک مرکزی امریکا در نظر نگرفته است.

۳.بخاطر نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهموری امریکا، بانک مرکزی امریکا تمایلی ندارد تا این شبهه ایجاد شود که این بانک از کاندیدای خاصی حمایت می کند.

۴. مشخص نبودن بندهای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، (قرارداد جدید گمرگی انگلیس با اتحادیه اروپا) چون اقتصاد انگلیس آن قدر بزرگ و توانمند است که جهان را واود یک بحران مالی جدید سازد در صورتی که با اتحادیه اروپا به توافق نرسد.

نتیجه گیری

در صورت عدم افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران به دنبال نوع پیغامی خواهند بود که بانک مرکزی امریکا در متن گزارش خود به بازار سرمایه خواهد داد که آیا این پیغام این مضمون را می رساند که بانک مرکزی امریکا در جلسه بعدی خود نرخ بهره را افزایش خواهد داد (پیغام Hawkish) یا اینکه در جلسه بعدی به دادهای اقتصادی که تا آن موقع منتشر خواهد شد توجه خواهد کرد. (پیغام Dovish)
اگر برداشت بازار سرمایه از متن گزارش بانک مرکزی امریکا پیغام Hawkish باشد شاهد قویتر شدن شاخص دلار و کاهش قیمت در مواد خام خواهیم بود و برعکس اگر برداشت بازار از متن گزارش بانک مرکزی امریکا پیغام Dovish باشد شاهد ریزش در شاخص دلار و افزایش قیمت در موادخام خواهیم بود.

پاسخ دهید