خانه / بانکهای مرکزی / آیا بانک مرکزی انگلیس (BoE) برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا برنامه جامعی دارد؟

آیا بانک مرکزی انگلیس (BoE) برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا برنامه جامعی دارد؟

بعد از رای مثبت مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا (Brexit) در همه پرسی ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، اقتصاد انگلیس با دو موضوع اساس درگیر شد:

۱. ریزش شدید پوند انگلیس در مقابل سایر ارزها مخصوصا دلار امریکا، که سبب رشد تورم در انگلیس شده و پیش بینی ها این است که افزایش تورم در سال ۲۰۱۷ شیب تندتری به خود بگیرد.

۲. اکثر بانکهای که دفاتر مرکزی آنها در انگلیس واقع شده است بعد از همه پرسی اعلام کرده اند که به تدریج دفاتر مرکزی خود را به سایر کشورهای اروپا منتقل خواهند کرد. این مساله باعث کاهش رشد ناخالص ملی انگلیس  و از دست دادن بزرگترین مرکز معاملاتی دنیا (لندن) خواهد شد.

انتظارات بازار سرمایه از جلسه بانک مرکزی انگلیس (BoE)

حال با توجه به موارد فوق بازار سرمایه خواستار ارائه یک نقش راه جامع هم از سمت دولت و هم از سمت بانک مرکزی انگلیس هستند و در گزارشی که اعضای ۹ نفره بانک مرکزی انگلیس امروز ساعت ۱۵.۳۰ منتشر خواهند کرد انتظار بازار سرمایه این است که نرخ بهره در سطح کنونی ۰.۲۵ ثابت بماند و باید دید که بانک مرکزی انگلیس چه پیغام های به بازار سرمایه خواهد فرستاد که می تواند یکی از موارد ذیل یاشد.

۱. با توجه به اینکه پوند انگلیس در موضع ضعیف قرار گرفته است به شدت مورد توجه سفته بازان است و طبق اخرین آمار CFTC که جمعه اعلام شد ۸۴ هزار قرارداد بر علیه پوند انگلیس باز شده است و بانک مرکزی انگلیس برای مبارزه ه با سفته بازان می تواند گزارشی منتشر کند که نقاط قوت اقتصاد انگلیس را نشان دهد.

۲. همزمان با اعلام گزارش بانک مرکزی انگلیس در مورد نرخ بهره و سیاست های پولی، بانک مرکزی انگلیس گزارشی نیز در مورد تورم منتشر خواهد کرد که نظر این بانک در مورد افزایش تورم در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خواهد بود و بانک مرکزی انگلیس چه سیاست های برای کنترل تورم خواهند داشت.

و بالاخره ساعت ۱۶ آقای مارک کارنی ریس مرکزی انگلیس که این روزها شایعات زیادی در مورد استعفای او از این سمت وجود دارد کنفرانس خبری خواهد داشت و سعی خواهد کرد که با پاسخ های که به سوالات می دهد وضعیت اقتصاد انگلیس را تا حد امکان مطلوب نشان دهد.

پاسخ دهید