خانه / بانکهای مرکزی / بانک مرکزی امریکا (Federal Reserve) / آمار اشتغال دولتی امریکا (NFP) در ماه اکتبر

آمار اشتغال دولتی امریکا (NFP) در ماه اکتبر

پس از انتشار متن جلسه بانک مرکزی امریکا و پیغام این بانک، به بازارهای سرمایه، که با توجه به دادهای اقتصادی که در آینده منتشر خواهد شد در جلسه بعدی این بانک نسبت به افزایش نرخ بهره تصمیم گیری خواهد کرد. گزارش آمار اشتغال یکی از مهمترین فاکتورهای است که اعضای بانک مرکزی امریکا در بیانیه های که صادر می کنند به آن توجه می کنند. جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا در تاریخ ۱۴ دسامبر برگزار خواهد شد و تا ان موقع دو داده از آمار اشتغال امریکا را بازار سرمایه مشاهده خواهد کرد و اگر این امار اشتغال دادهای خوبی ارائه کنند و با توجه به اینکه در جلسه بعدی بانک مرکزی امریکا، نشست خبری برای جنت یلن ریس بانک مرکزی دیده شده است به احتمال زیاد این بانک نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

برای گزارش امار اشتغال ماه اکتبر که از ترمینال معاملاتی بلومبرگ که بزرگترین ترمینال معاملاتی جهان می باشد ۱۷۴ هزار نفر است که از طریق میانگین پیش بینی بیش از ۳۰ بانک و صندوق سرمایه گذاری بزرگ بدست امده است  و افزایش دستمزدهای ساعتی ۰.۳ نسبت به ماه پیش و نرخ بیکاری ۴.۹ دیده شده است.

یکی از بهترین پیش بینی کنندگان بازار سرمایه در همه موضوعات، بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس (Goldman Sachs) است که اقتصادنان معروف و مهمی همیشه تحقیقات وسیعی در مورد بازاز انجام می دهند ماریو دراگی و مارک کارنی ریس کنونی بانک مرکزی اروپا و انگلیس از جمله اقتصادانان بوده اند که در این بانک مشغول بکار بوده اند.

پیش بینی بانک گلدمن ساکس در مورد امار اشتغال ماه اکتبر امریکا استخدام  ۱۸۵ هزار نفر است. گلدمن ساکس در گزارش خود اعلام نموده که ممکن است استخدام در بخش های دولت مرکزی و ایالتها در مورد بهداشت و درمان و اموزش رشد زیادی داشته باشد.

نتیجه گیری

در گزارش امار اشتغال که امروز ساعت ۱۶ منتشر خواهد شد به دو ایتم باید توجه ویژه ای داشت:

۱. عدد امار اشتغال دولتی(NFP) که هر عددی بالای ۱۷۰ هزار باشد از نظر بازار سرمایه امار خوبی محسوب می شود.

۲. افزایش دستمزدهای ساعتی، که هم بصورت ماهیانه و هم بصورت سالیانه اعلام می شود که افزایش ماهیانه دستمردهای ساعتی در ماه سپتامبر برابر ۰.۲ بود و افزایش سالیانه دستمزدهای ساعتی ۲.۶ است.

افزایش دستمزدهای ساعتی برای بانک مرکزی امریکا خیلی  مهم تر از عدد استخدام است چون بانک مرکزی امریکا به هدف خود در نرخ بیکاری که ۵ درصد است رسیده است ولی هدف بانک مرکزی امریکا در افزایش دستمزدهای ساعتی سالیانه ۳ درصد است که هنوز با ان فاصله دارد.

پس با توجه به نکات بالا اگر امار اشتغال خوبی نسبت به دو ردیف بالا داشته باشیم شاهد رشد شاخص دلار یا دلار اندیکس و کاهش در قیمت مواد خام از جمله نفت و طلا خواهیم بود.

پاسخ دهید