خانه / آموزش / بحران های مالی (Financial Crises)

بحران های مالی (Financial Crises)

وقتی ارزش اسمی برخی از دارایی مالی مانند سهام،ارز و اوراق قرضه در محدوده زمان خاصی به شدت کاهش یابد اصطاحا بحران مالی اتفاق افتاده است.
بحرانهای مالی معمولا خیلی زود به بازارهای واقعی منتقل می شود و سبب بیکاری، کاهش رشد تولید ناخالص ملی، کاهش یا افزایش تورم بستگی به کشوری دارد که بحران مالی در ان اتفاق می افتد و کلا باعث کاهش یا رکود در تمام شاخص های اقتصادی می شود.
بحران مالی یا در یک کشور رخ می دهد یا بصورت جهانی، بحران مالی در کشورهای که سهم بیشتری در اقتصاد جهانی دارند می تواند باعث بحرانهای مالی جهانی شود از جمله امریکا، منطقه یورو، چین، ژاپن و انگلیس

پس برای اینکه بتوانیم در بازارهای مالی سرمایه گذاری درستی انجام دهیم نوعی الزام وجود دارد تا بحرانهای مالی که در گذشته به وجود امدند را بررسی کرده، مخصوصا چگونگی بوجود امدن بحرانهای مالی، تا ما نیز در سرمایه گذارهایمان دچار خطاهای گذشتگان نشویم و به موقع بتوانیم بحرانهای مالی را تشخیص دهیم چون بحران های مالی باعث می شوند سرمایه گذاران عمده دارایی های خود را از دست بدهند

انواع بحران های مالی

۱. بحرانهای مالی که از ضعف در سیستم بانکی شروع می شود.
این نوع بحران عمدتا وقتی بوجود می اید که سپرده گذاران بنا به دلایل سیاسی یا اقتصادی به سمت بانک هجوم اورده و خواستار برداشت سرمایه خود از بانک می شوند و چون بانکها سپرده سرمایه گذاران را به اشخاص یا موسسات وام می دهند موجودی لازم را برای پرداخت سپرده اکثر مشتریان خود را ندارند و این موضوع با گذشته زمان به یک بحران مالی تبدیل می شود.
بحران مالی Great Depression که در سال ۱۹۳۱ اتفاق افتاد که باعث شد تا نرخ بیکاری در امریکا به ۲۰ درصد افزایش یابد و بحران بانکی Northern Rock در سال ۲۰۰۷ در  انگلیس اتفاق افتاد از اشکال در سیستم بانکی شروع شده بودند.

۲. بحرانهای مالی که از نوسانات شدید در ارز یک کشور بوجود می اید.
نوسانات ارزی که عمدتا با افزایش بی رویه ارز یک کشور شروع می شود که از دلایل ان می توان به بی ثباتی در سیاست داخلی و خارجی یک کشور، احتکار در بازار، کسری شدید در تراز پرداخت‌ها در یک کشور اشاره کرد.
افزایش شدید پزو مکزیک در سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۵، افزایش بی رویه روبل روسیه در سال ۱۹۹۸ از نوع بحرانی های ارزی هستند.

۳. بحرانهای مالی که  از ترکیدن حباب قیمتی در بورس پدیدار می شود.
حباب در شاخص بورس یک کشور وقتی بوجود می اید که سرمایه گذاران با توجه به شاخص های، انتظار دارند که سهام برخی از شرکتها در اینده رشد خوبی خواهند کرد شروع به خرید سهام ان شرکتها به هر قیمتی می کنند و اصطلاحا سفته بازی انجام می شود و اصلا به در امد و فروش شرکتها توجه نمی کنند و وقتی در اینده نزدیک خواسته های انها تامین نمی شود صف های فروش زیادی تشکیل می شود و اصطلاحا با گذشت زمان این حباب قیمتی شکسته می شود و شاهد سقوط بازار سهام  یک کشور و به طبع ان بحران مالی در شروع می شود البته اهرم های مالی و نقدینگی زیاد نیز نقش بسزایی در شروع این نوع از بحرانهای مالی دارند.
بحران مالی شاخص نزدک یا  Dot-com bubble در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ در امریکا و بحران بازار مسکن امریکا housing bubble در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ اتفاق افتادند از نوع بحران های مالی ترکیدن حباب بورس هستند.

۴. بحرانهای مالی که با رشد منفی در تولید ناخالص ملی یک کشور بوجود می اید.
اگر امار رشد شاخص تولید ناخالص ملی یک کشور که بصورت سه ماهه یا فصلی اعلام می شود اگر دو یا بیش از دو بار شاهد رشد منفی تولید ناخالص ملی باشیم اصطلاحا در ان کشور رکود اقتصادی (Recession) حاکم شده است و رکود اقتصادی نیز خود نوعی بحران مالی است. که اقتصاد امریکا  از اواخر سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ در رکود اقتصادی بود.

مهمترین بحرانهای مالی جهان در قرن ۲۰ و ۲۱

پاسخ دهید