خانه / ارزها / اقتصاد جهان بعد از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور امریکا

اقتصاد جهان بعد از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور امریکا

در روز ۹ نوامبر، یک روز پس از انتخابات امریکا بورس های جهانی دو نوع واکنش متفاوت از خود نشان دادند که این دو حالت عبارتند از

۱. واکنش بورس های جهانی به نتایج انتخابات امریکا قبل از سخنرانی اقای ترامپ

با شروع شدن شمارش ارای الکترال امریکا و نتایج اولیه انتخاب که حاکی از پیروزی نسبی دونالد ترامپ به هیلاری کلینتون را نشان می داد  بورس های جهانی شروع به ریزش کردند و با اعلام نتایج انتخابات ایالت های کلیدی مانند فلوریدا، اوهایو،کارولینای شمالی و ویرجینیا که حاکی از پیروزی دونالد ترامپ در اکثر این ایالت ها بود ریزش شاخص بورس های جهانی شدیرتر می شد بطوری که شاخص S&P500 امریکا ۵.۲ درصد ریزش، طلا با افزایش ۴.۷ درصد، و ارز کشور های در حال توسعه به شدت در حال افزایش بودند و ین ژاپن و فرانک سویس در برابر دلار امریکا در حال قوی شدن، که همگی این ها نشان از ریسک گریزی سرمایه گذاران را نشان می داد این ریسک گریزی به خاطر برخی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

۲. واکنش بورس های جهانی به نتایج انتخابات امریکا بعد از سخنرانی اقای ترامپ

در سرمایه گذاری اصل وجود دارد بدین مضمون که پیش بینی را بخر واقعیت را بفروش 

با توجه به همین اصل فوق بازار مالی منتظر نوع سخنرانی اقای ترامپ پس از انتخاب شدن به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا بودند و اقای ترامپ باید یکی از دو لحن سخنرانی dovish یا hawkish را انتخاب می کرد (hawkish یعنی اشاره به موارد مثبت اقتصاد، اشاره به پایبند به روابط بین الملی و درکل اشاره به نکات مثبت، dovish  یعنی اشاره به موارد منفی، پابند نبودن به روابط کنونی)

یک اصلی مهم دیگری گه در سیاست امریکا وجود دارد این است که کاخ سفید عوض نشدنی است و کسی که به کاخ سفید می اید باید عوض شود و این نشان از قدرتمند بودن لابی ها و گروه های مختلف در امریکا را نشان می دهد.

و با توجه به موارد فوق دونالد ترامپ با لحن hawkish شروع به سخنرانی کرد و بازارهای مالی که منتظر جبران ضرر از دست رفته یک تریلیون دلاری بودند یک دفعه ترجیح دادند که موارد مثبت شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ را ببینند و شاخص S&P500 امریکا  که ریزش منفی ۵.۲ دیده بود در پایان روز با ثبت ۶.۷۲ درصد رشد بسته شد قیمت جهانی طلا به شدت کاهش یافت و دلار اندیکس یا شاخص دلار افزایش شدیدی از خود به نمایش گذاشت.

1x-1

نتیجه گیری

اقتصاد آمریکا در هشت سال گذشته تنشی بوده است بین سیاست های “پولی” حاکم و سیاست های “مالی” غایب.

سیاست های پولی برآمده از تلاش بانک مرکزی امریکا برای رشد اقتصاد و کم کردن نرخ بهره است. سیاست های مالی ترکیبی از اصلاح دستور های مالیاتی و بودجۀ دولت برای پروژهای عظیم است که به اقتصاد پول تزریق کرده و شغل های جدیدی ایجاد می کند. اکنون که جمهوری خواهان سکان کاخ سفید را بر دست گرفته اند و بر کنگره و سنا نیز تسلط دارند، شاید زمان آن رسیده است که سیاست های مالی تاثیر خود را بر اقتصاد آمریکا بگذارد.

اولین نکته ای که دونالد ترامپ در سخرانی پیروزی خود به ان اشاره کرد، هزینه کردن برای زیرساخت ها بود او گفت “ما قصد داریم شهر های داخلی خودمان را درست کنیم، و آزادراه ها، پل ها، تونل ها ، فرودگاه ها، مدارس، بیمارستان ها یمان را باز سازی کنیم. ما قصد داریم زیرساخت های خودمان را بازسازی کنیم و این کار نسبت به هر چیز دیگری اولویت دارد. و ما میلیون ها نفر از مردممان را برای این بازسازی ها بر سر کار می گذاریم.”

یکی از مهمترین برنامه های اقتصادی دونالد ترامپ، کاهش مالیات خانوارها و شرکت  است که سطح مالیات کنونی بر درامد خانوار ها بین ۱۵ تا ۳۹ درصد با توجه به درامدشان است و سطح کنونی مالیات شرکتها ۳۹ درصد.
برنامه مالیاتی ریس جمهور منتخب این است که مالیات خانوارها را به ۱۲ تا ۳۳ درصد و سطح مالیات شرکت را به ۱۵ درصد کاهش دهد. که این کاهش مالیاتها سب قدرت خرید بیشتر مردم و سود بیشتر شرکتها خواهد شد.

پس می توان نتیجه گرفت با توجه به اینکه سرمایه گذاری نوعی خرید ریسک در اینده است با توجه به موارد نوسازی زیر ساخت های کشور و کاهش مالیات ها و استخدام افراد می توان انتظار داشت که شاهد شکوفایی و افزایش رشد اقتصادی امریکا و شاخص های بورس ان کشور باشیم و سرمایه گذاران با توجه به تحرکات هفته گذشته از دارایهای ریسک گریز مانند طلا، ین ژاپن و فرانک سویس خارج شده و به سمت دارایهای ریسک پذیر مانند شاخص های بورس امریکا وارد شدند و نظر به اینکه برنامه های اقای ترامپ متمرکز شدن بروی اقتصاد امریکاست شاهد افزایش شاخص دلار یا دلار اندیس در مرور زمان خواهیم بود البته اگر اقای ترامپ بتواند شعارهای تبلیغاتی خود را عملی کند.

پاسخ دهید