خانه / ارزها / آیا امریکا دچار بحران مالی دیگری خواهد شد؟ (قسمت دوم)

آیا امریکا دچار بحران مالی دیگری خواهد شد؟ (قسمت دوم)

همانطور که در مقاله قبلی اشاره شد از نظر اماری امکان شروع یک بحران مالی در امریکا و انتقال ان به بازارهای واقعی تا چند ماه اینده وجود دارد و یک شاخص نمی تواند سبب شود تا سرمایه گذاران بین المللی را متقاعد نمود که حتما چنین اتفاقی خواهد افتاد. و حتما هم ریشه این بحران نباید از داخل امریکا باشد و می تواند این بحران از  چین یا منطقه یورو یا انگلیس نیز شروع شود.

حال با توجه به این که از نظر اماری احتمال وقوع یک بحران مالی در امریکا وجود دارد در این مقاله سعی خواهیم کرد که بقیه مواردی که از نظر تحلیل بنیادی احتمال وقوع این بحران را افزایش می دهد را بررسی کنیم که این موارد عبارتند از

۱. برنامه های اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب امریکا 

الف) کاهش مالیاتهای شرکت ها و خانوارها:
طرح اقتصادی ترامپ مبتنی بر کاهش محسوس مالیات طبقه متوسط و همچنین بنگاه های اقتصادی است. او وعده داده است که با اجرای این طرح، رشد اقتصادی آمریکا را به ۴ درصد برساند. بر پایۀ طرح پیشنهادی ترامپ، مالیات شرکت ها و مؤسسات اقتصادی از ۳۹ درصد به ۱۵ درصد و مالیات بر درآمد ثروتمندترین افراد جامعه از ۳۹٫۶ درصد به ۳۳ درصد کاهش خواهد یافت.

ب) بازنگری در قانون اصلاح وال‌استریت و حفاظت مصرف‌کننده (موسوم به قانون داد- فرانک):
به اعتقاد اقتصاددانان بازنگری در برخی از بندهای این قانون می تواند باعث ایجاد بحران بانکی و مالی همانند سال ۲۰۰۸ شود

پ) اصلاح و موازانه کردن تجارت با کشورهای که وارادات بی رویه به امریکا دارند:
ترامپ قول داده بود که به محض قدرت گیری، مذاکره برای تجدیدنظر در پیمان مبادلۀ آزاد (موسوم به ‘نفتا’) میان آمریکا، مکزیک، کانادا و پورتریکا را آغاز ‌کند. او گفته است که بعد از روی کارآمدن، آمریکا از پیمان همکاری کشورهای حوزۀ اقیانوس آرام خارج خواهد شد. از نظر ترامپ، چین مسئول نیمی از کسری تراز تجاری آمریکا است. وی آمادگی خود را برای اعتراض به دخالت های پکن در تعیین نرخ ارز اعلام کرده است. ترامپ در سال ۲۰۱۱ گفته بود که در صورت به قدرت رسیدن، مالیات ویژه ای به میزان ۲۵ درصد بر فرآورده های وارداتی چین اعمال خواهد کرد.

ت) اصلاح قانون مهاجرت:
ترامپ همچنین گفته است که به محض ورود به کاخ سفید ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی را از آمریکا اخراج خواهد کرد و پذیرش پناهندگان سوری را متوقف خواهد ساخت. او گفته است که ‘حق سرزمین’ را در اهدای ملیّت آمریکایی لغو خواهد کرد و تعداد مأموران مبارزه با مهاجران غیرقانونی را به سه برابر افزایش خواهد داد و ایرادی که خیلی از اقتصاددانان به این طرح می گیرند این است که افراد مهاجر باعث افزایش تولید ناخالص ملی می شوند که دونالد ترامپ این مسله را در نظر نمی گیرد.

ث) نوسازی زیرساخت ای کشور:
ترامپ همچنین وعده داده که ۱۰۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های آمریکا در دوره ای ۱۰ سااله انجام خواهد داد.

اجرای برنامه های اقتصادی دونالدو ترامپ به گفته خود او باعث ایجاد ۲۵ میلیون شغل در ۱۰ سال اینده در امریکا خواهد شد ولی مشکل که در اجرای این برنامه ها وجود دارد این است که بودجه فدرال را با کسری زیادی روبرو خواهد کرد و هنوز مشخص نیست که اقای ترامپ چه برنامه ای برای این همه کسری بودجه دارد ایا در نطر دارد با اجازه گرفتن از مجلس نمایندگان و سنا سطح بدهی امریکا را افزایش داده و شروع به انتشار اوراق قرضه نماید یا موارد دیگری.
با توجه به اینکه سرمایه گذران بین المللی شروع به خرید سهام شرکتهای کرده اند که از اجرای طرح های اقتصادی دونالد ترامپ منفعت خواهند برد و سهام این شرکت ها ( عمرانی، تجهیزات، بیمارستانی و غیره) در حال افزایش بی رویه است چنانچه ترامپ نتواند طرح های اقتصادی خود را عملیاتی کند باعث خواهد شد که ریزش شدیدی در بازار سهام امریکا بوجود امده و بعدا به یک بحران مالی تبدیل شود.

۲. افزایش شدید شاخص دلار یا دلار اندیس

از روز انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب امریکا و انتظار بازار به افزایش تورم امریکا در کوتاه مدت با اجرای طرح های اقتصادی اقای رئیس جمهور و همچنین جذاب شدن خرید سهام شرکتهای امریکایی، سرمایه های زیادی در حال تبدیل شدن به دلار امریکا است و شاخص دلار به عدد ۱۰۰.۵۸ رسید که بیشترین واحدی است که از اپریل ۲۰۰۳ این شاخص به خود دیده است و از نظر حجم تجاری یا معاملاتی ۱۰ تریلیون از ارزهای سایر کشور یا به دلار امریکا تبدیل شده یا در حال تبدیل شدن هستند که این موضوع از دو لحاظ حایز اهمیت است.

الف) ۴۸.۸ درامد شرکت شاخص بورس S&P 500 از خارج امریکا بوده، که با افزایش شاخص دلار درامد این شرکتها کاهش پیدا می کند و این مشکل در مرور زمان می تواند به یک بحران تبدیل شود.

ب)بدهی خارجی سایر کشورهای جهان که معمولا از جنس دلار امریکا هستند که با افزایش نرخ برابری دلار امریکا نسبت به پول سایر کشور ها، باز پرداخت این بدهی را با مشکل همراه می سازد بطور مثال شرکت های فعال در ترکیه ۷۰۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارند که قبل ار انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب امریکا، نرخ برابری دلار امریکا در برابر لیر ترکیه ۳.۱۰ بود و بعد از انتخابات این نرخ تا ۳.۳۱ افزایش یافته است یعنی اینکه چون اکثر درامد شرکتهای ترکیه به لیر است مجبورند برای خرید دلار امریکا، برای باز پرداخت بدهی شان لیر بیشتری بپردازند اوضاع در مورد پزو مکزیک خیلی و خیم تر است و نرخ برابری دلار امریکا در برابر پزو مکزیک بعد از انتخابات ۱۷ درصد افزایش داشته است و این می تواند تعداد شرکت های که اعلام برشکستگی می کنند را افزایش دهد.

۳. افزایش شدید نظر بهره اوراق قرضه امریکا

از روز انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب امریکا و انتظار بازار به افزایش تورم امریکا در کوتاه مدت با اجرای طرح های اقتصادی اقای رئیس جمهور و همچنین جذاب شدن خرید سهام شرکتهای امریکایی، سرمایه گذاران در حال خارج شدن از اوراق قرضه امریکا و وارد شدن به بازارهای دیگر هستند و این مسله باعث شده نرخ بهره اوارق قرضه به شدت در حال افزایش باشد که این موضوع از دو لحاط حایز اهمیت است.

الف) افزایش بیش از حد نرخ بهره اوراق قرضه امریکا باعث می شود که هزینه سرمایه گذاری در امریکا و سایر کشورهای جهان افزایش یابد چون بانکها پایین تر از سود اوراق قرضه به کسب و کارها وام نمی دهند. که این مسله می تواند سبب کاهش رشد اقتصادی امریکا شود.

ب) افزایش بیش از حد نرخ بهره اوراق قرضه امریکا باعث می شود که اوضاع بازارهای مالی که تا حالا در کنترل بانک مرکزی امریکا بوده از کنترل این بانک خارج شده و  بانک مرکزی امریکا مجبور به افزایش پی در پی نرخ بهره شود بخاطر انتظار افزایش تورم در کوتاه مدت به خاطر اجرای برنامه های اقتصادی ترامپ.

پاسخ دهید