خانه / آموزش / چرا تحلیل ارز یورو به دلار امریکا (EurUsd) در تحلیل بازارهای سرمایه مهم می باشد؟

چرا تحلیل ارز یورو به دلار امریکا (EurUsd) در تحلیل بازارهای سرمایه مهم می باشد؟

چرایی تحلیل ارز یورو به دلار (EurUsd)

۱.همانطور که در مقاله شاخص دلار اشاره شد روند حرکتی همه ارزهای جهان و مواد خام از جمله نفت و طلا  رابطه معکوس با روند حرکتی شاخص دلار دارند و از ان جایی که این شاخص قابلیت معاملاتی ندارد. تحلیل روند ارز یورو به دلار که  ۵۷.۷ درصد سبد شاخص دلار را تشکیل می دهد. به نوعی در اکثر موارد همان تحلیل روند حرکتی شاخص دلار نیز می باشد.

۲.مسئله مهم دیگر، ذخایر ارزی کشورهاست که طبق اخرین امارهای موجود  ۶۴ درصد ذخایر ارزی کشور ها به دلار امریکا و ۲۰ درصد ذخایر ارزی کشورها به یورو می باشند.

۳.کل رشد ناخالص ملی جهان بالغ بر ۷۵ تریلیون دلار است که ۴۷ درصد رشد ناخالص ملی جهان مربوط به اقتصاد امریکا و منطقه یورو می باشد.

مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین روند قیمتی ارز یورو به دلار (EurUsd)

۱. سیاست های پولی:
بستگی دارد به سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی امریکا، در حال حاضر بانک مرکزی اروپا در حال اجرای سیاست های پولی انبساطی است که سعی می کند با خرید اوراق قرضه کشور های عضو باعث رشد اقتصادی منطقه یورو شود و این سیاست ها باعث کاهش نرخ برابری یورو در مقابل دلار امریکا شده است.

۲. سیاست های مالی:
از وقتی که دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا انتخاب شد دلار امریکا با توجه به شعارهای انتخاباتی اقای ترامپ روند صعودی به خود گرفته است چون قرار است که مالیات شرکت از ۳۹ درصد به ۱۵ کاهش یابد و زیر ساخت های کشور نوساری شوند و این در حالی است که نرخ مالیات شرکتها در منطقه یورو ۲۴ درصد است و ۱۹ کشور عضو مجبور به رعایت انظباط مالی در بودجه کشورشان هستند و این موارد سبب شده تا دلار امریکا روند افزایشی در مقابل یورو داشته باشد.

۳. نرخ بهره بانکی:
هر کشوری که نرخ بهره بالاتری نسبت به کشور دیگر به سپرده سرمایه گذاران پرداخت نماید ارز ان کشور روند صعودی به خود می گیرد در حال حاضر نرخ بهره امریکا ۰.۵ در صد است و نرخ بهره بانک مرکزی اروپا به سپرده ها منفی می باشد.

۴. تولید ناخالص ملی:
هر کشوری که تولید ناخالص ملی بیشتری داشته باشد ارز ان کشور روند صعودی خواهد داشت در حال حاضر رشد اقتصادی منطقه یورو در سال ۱.۶ درصد است در حالی که امریکا دارای رشد اقتصادی ۱.۵ درصد در سال می باشد.(البته تا سه ماه سوم ۲۰۱۶)

۵. تورم:
هر کشوری دارای تورم بیشتری باشد با توجه به احتمال افزایش نرخ بهره در اینده، ارز ان کشور نیز قوی تر خواهد شد در حال حاضر تورم منطقه یورو  ۰.۵ درصد در سال است در حالی که تورم امریکا ۱.۶ درصد است در سال می باشد.

۷. نرخ بیکاری:
نرخ بیکاری کمتر برابر است با ارز قوی تر. در حال حاضر نرخ بیکاری منطقه یورو  ۱۰ درصد است در حالی که نرخ بیکاری امریکا ۴.۹ می باشد.

البته در مقایسه کشورها در مورد اشتغال، فقط توجه کردن به درصد نرخ بیکاری نمی تواند دید صحیحی به یک سرمایه گذار بدهد و باید به تعریف اشتغال در هر کشور توجه کرد مثلا در برخی از کشورهای اروپایی، اشتغال ساعتی وجود ندارد در حالی که در امریکا امار شاغلین ساعتی یا نیمه وقت زیر مجموعه درصد نرخ بیکاری محسوب می شوند. و همچنین برای این که بتوانیم دو کشور را از نطر اشتغال با هم مقایسه نماییم باید به مواردی مانند حداقل حقوق کارمندان در ان کشور، نرخ اشتغال کامل و نرخ اشتغال پاره وقت توجه کنیم.

۸. بهروری(Productivity):
بهره وری نیز از مواردی است که باعث می شود تا ارز یک کشور روند صعودی داشته باشد در حال حاضر منطقه یورو در صنایع سبک و نیمه سنگین بهره وری بالای دارد و امریکا در صنایع سنگین و فن اوری اطلاعات (IT) بهره وری بالای دارد. و طبق امارهای موجود بهره وری در امریکا  در سه ماه دوم و سوم  ۲۰۱۵ منفی شده بود و این اتفاق در ۲۲ سال اخیر به سابقه بوده است و فقط در سال ۱۹۹۳ همچنین اتفاقی افتاده بود.

بهره وری

۹. نرخ بهره اوراق قراضه:
در واقع بیشترین تاثیر را در روند قیمتی ارز یورو به دلار را نرخ بهره اوراق قرضه دارد چون هم نرخ ان شناور است و هم به صورت روزانه و با توجه به انتشار اخبار اقتصادی تغییر پیدا می کند و اختلاف نرخ بهره  اوراق قرضه ده ساله امریکا و المان نشان دهنده این است که سرمایه به سمت کدام ارز در حال حرکت می باشد در حال حاضر سود اوراق قرضه ده ساله امریکا ۲.۳۱ درصد است در حالی که سود اوراق قرضه ده ساله المان ۰.۲۰ درصد می باشد و طبیعی است که سرمایه به سمت دلار امریکا در حال حرکت باشد.

فقط در مواقع وقوع بحران های مالی سرمایه ها به سمت دلار امریکا(Green Back) بر می گردند

پاسخ دهید