خانه / بورس / اوراق قرضه / ایا امار اشتغال دولتی امریکا(NFP) باعث خواهد شد که دلار به روند صعودی خود ادامه دهد؟

ایا امار اشتغال دولتی امریکا(NFP) باعث خواهد شد که دلار به روند صعودی خود ادامه دهد؟

از روز ۹ نوامبر که دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا انتخاب شد بازاهای مختلف سرمایه با توجه به برنامه های انتخاباتی اقای دونالد ترامپ عکس العمل های ذیل را نشان داده اند.

۱.افزایش فیمت جهانی دلار در مقابل تمام ارزها
۲.افزایش شاخص بورس های جهان
۳.افزایش قیمت جهانی فلزات صنعتی
۴.کاهش قیمت جهانی فلزات گرانبها
۵.کاهش قیمت غلات و مواد غذایی در جهان

۱.افزایش شدید شاخص دلار و خروج سرمایه از کشورها(مخصوصا کشورهای در حال توسعه) باعث شده که بانک ها کشورهای در حال توسعه شروع به استقراض(گرفتن وام کوتاه مدت به دلیل نداشتن نقدینگی) از بانک های مرکزی کشورهای خودشان نمایند و این مساله باعث شده تا بانک های مرکزی اکثر کشورهای جهان نرخ بهره کوتاه مدت یا repo rate را افزایش دهند.20161129_asia1_0

همانطور که در شکل فوق دیده می شود بانک مرکزی چین برای مقابله با افزایش تقاضای نقدینگی بانک های زیر مجموعه خود افزایش نرخ بهره(repo rate) را در دستور کار خود قرار داده است و حتی بانک مرکزی چین ارزش یوان را ۵ درصد در برابر دلار امریکا افزایش داده است. البته مساله افزایش نرخ برابری سایر ارزها جهان در برابر دلار امریکا شدیدتر از یوان چین است.

۲. بازار های مالی امریکا در ماه نوامبر ۲۰۱۶، با جذب سرمایه گذاری بالغ بر ۲۷۵ میلیارد دلار بهترین ماه کل تاریخ خود را سپری کرده است.

۳.مساله مهم دیگر، شاهد افزایش حداقل ۲۰ درصدی قیمت جهانی فلزات صنعتی مانند مس، روی، نیکل و قلع  بعد از انتخاب دونالد ترامپ می باشیم البته این افزایش در کشورهای درحال توسعه با توجه به کاهش نرخ برابری پول این کشورها در برابر دلار امریکا خیلی بیشتر از این اعداد می باشد بطور مثال قیمت مس در ترکیه نسبت به ماه گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته است و و این موضوع می تواند رشد کشورهای در حال توسعه را کاهش دهد.

20161125_inr4_0

نتیجه گیری

فردا جمعه سرمایه گذاران در سراسر جهان منتظر انتشار خبر امار اشتغال دولتی امریکا(NFP) خواهند بود و با توجه به شرایط فوق و افزایش نرخ بهره اوراق قرضه ده سال امریکا همه چیز مهیا است تا بانک مرکزی امریکا در این ماه نرخ بهره را افزایش دهد.
انتظار بازار سرمایه برای امار اشتغال ماه نوامبر، اشتغال ۱۶۵ هزار نفر با افزایش دستمزدهای ساعتی ۰.۲ و نرخ بیکاری ۴.۹ است.
و با توجه به اینکه امار اشتغال شرکت ADP که چهارشنبه، بالاتر از سطح پیشی بینی بازار ۲۱۶ هزار نفر اعلام شد جهت گیری قیمت ها در بازار های مالی نشان دهنده این است که بازار انتظار امار خوب از اشتغال دولتی جمعه را دارند.

بهترین حالت هم این است که خبر اشتغال بازار امریکا بالاتر از سطح پیش بینی ها اعلام گردد تا بانک مرکزی امریکا نرخ بهره را افزایش دهد تا شاخص دلار بعد از ان دوره ای اصلاحی خود را در بازارهای مالی شروع کند تا اقتصاد کشورهای جهان بتواند از روند افزایش شدید قیمت دلار خلاص شوند.

پاسخ دهید