خانه / آموزش / شاخص های قیمتی مواد خام (Commodity price index)

شاخص های قیمتی مواد خام (Commodity price index)

شاخص قیمتی مواد خام به عنوان یک معیار برای سرمایه گذاری در بازارهای مواد خام و  همچنین به عنوان یک معیار اندازه گیری عملکرد مواد خام در طول زمان است. که توسط بانک های سرمایه گذار، خبرگزاری های معتبر اقتصادی جهان و یا موسسات بین الملی پس از تحقیقات و  مطالعات فراوانی به وجود امده اند.
همه شاخص های قیمتی مواد خام معمولا از سه قسمت اصلی انرژی، فلزات و کشاورزی تشکیل شده اند برخی از این شاخص ها قابلیت معاملاتی دارند و برخی فقط جنبه مطالعاتی.

مهمترین شاخص های قیمتی مواد خام در جهان

۱.شاخص مواد خام بلومبرگ (Bloomberg Commodity Index):
این شاخص در سال ۱۹۹۸ توسط خبرگزاری بلومبرگ بوجود امده است و به اختصار BCOM نامیده می شود و مواد خام تشکیل دهنده این شاخص به شرح ذیل می باشند.

بلومبرگ۲.شاخص مواد خام CRB رویترز (Thomson Reuters/Jefferies CRB Index):
این شاخص در سال ۱۹۵۸ توسط خبرگزاری رویترز بوجود امده است که شامل یک سبد از ۱۹ کالا، که ۳۹٪ از این سبد اختصاص داده شده به قرارداد انرژی، ۴۱٪ به کشاورزی، ۷٪ به فلزات گرانبها و ۱۳ درصد به فلزات صنعتی.
این ۱۹ کالا عبارتند از آلومینیوم، کاکائو، قهوه، مس، ذرت، پنبه، نفت خام، طلا، نفت و حرارت، خوک، گاو زنده، گاز طبیعی، نیکل، آب پرتقال، نقره، سویا، شکر، بنزین بدون سرب و گندم.

۳.شاخص مواد خام گلدمن ساکس (S&P Goldman Sachs Commodity Index):
این شاخص در سال ۱۹۹۱ توسط بانک گلدمن ساکس بوجود امده بود ولی در سال ۲۰۰۷ به شرکت Standard and Poor’s واگذار شد و به اختصار S&P GSCI نامیده می شود. و سبد  این شاخص را مواد خام انرزی با سهم ۶۳.۰۵ درصد و  سایر مواد ۳۶.۹۵ درصد تشکیل می دهند.

۴.شاخص بین الملی مواد راجرز (Rogers International Commodity Index):
این شاخص (RICI) در سال ۱۹۹۸ توسط سرمایه گذار سرشناس امریکایی جیم راجرز که تبحر خاصی در معاملات مواد خام دارد بوجود امده است. که مواد کشاورزی با سهم ۳۴.۹۰٪، انرژی با سهم ۴۴.۰۰٪ و فلزات با سهم ۲۱.۱۰٪ این شاخص را تشکیل می دهند.

البته شاخص های قیمتی دیگری نیز برای مواد خام وجود دارند که عبارتند از

World Bank Commodity Price Index
Continuous Commodity Index (CCI)
Summer Haven Dynamic Commodity Index
Astmax Commodity Index (AMCI)
Commin Commodity Index
Dow Jones-UBS Commodity Index
NCDEX Commodity Index
Deutsche Bank Liquid Commodity Index (DBLCI)
Credit Suisse Commodity Benchmark Index (CSCB)
Merrill Lynch Commodity index eXtra (MLCX)

یک سر مایه گذار باید بتواند تشخیص دهد در هر مقطع زمانی کدام شاخص قیمتی مواد خام دید خوبی نسبت به سرمایه گذاری در جهان می دهد مثلا در این مقطع زمانی با توجه به برنامه های دونالد ترامپ برای نوسازی تاسیسات زیر بنایی امریکا شاخصی خوب است که حجم فلزات صنعتی در ان زیاد دیده شده باشد.

پاسخ دهید