خانه / بورس / اوراق قرضه / ایا مشکل سیستم بانکی ایتالیا اقتصاد اروپا را فلج خواهد کرد؟

ایا مشکل سیستم بانکی ایتالیا اقتصاد اروپا را فلج خواهد کرد؟

ایتالیا در شرایط کنونی با مشکل جدی در صنعت بانکی خود مواجه است به گونه ای که بانک های این کشور در محاصره وام های پرداخت نشده قرار گرفته است.
بانک‌های ایتالیایی هم اکنون در محاصره وام‌های بد یا وام های بازپرداخت نشده مواجه شده اند که حجم این وام ها به حدود ۳۶۰ میلیارد یورو رسیده است.این ۳۶۰ میلیارد یورو (۴۰۰ میلیارد دلار) چیزی در حدود یک پنجم کل تولید ناخالص داخلی این کشور ارزیابی شده است.

با توجه به مشکلات وام های پرداخت نشده در سیستم بانکی ایتالیا، شاهد کاهش شدید شاخص بورس ایتالیا FTSEMIB و هم شاهد کاهش نرخ یورو در مقابل سایر ارزها هستیم.

20161205_ita3_0

تبادل افول اعتبار یا CDS ایتالیا به شدت در بازارهای جهانی در حال افزایش است به نحوی که که شاخص عدد ۹۹ را تست کرده است و این عدد فقط در سال ۲۰۱۳ تست شده بود.

20161205_ita2_0

دیروز نیز شاهد انتشار بیانیه ای از طرف موسسه رتبه بندی Fitch Ratings بودیم که این موسسه به صراحت اعلام کرده است که بدلیل کمبود نقدینگی در بانک های ایتالیا و فشار سپرده گذاران برای خارج کردن سرمایه خود از بانک های ایتالیا، این بحران افزایش یافته است و  این موسسه همچنین اعلام نموده که اگر برای حل این بحران، برنامه جامعی از طرف دولت ارائه نشود در شش ماه اینده احتمال کاهش رتبه اعتباری بانک های ایتالیا و دولت ایتالیا نیز وجود دارد رتبه اعتباری دولت ایتالیا هم کنون +BBB است.

اقای پیر کارلو وزیر دارایی ایتالیا در مصاحبه ای که در روز حمعه با کانال CNBC انجام داده بود اعلام کرده است که دولت قصد دارد که سرمایه بانک های ایتالیا را بدون کمک گرفتن از صندوق مکانسیم ثبات اروپا (European Stability Mechanism (ESM افزایش دهد و با خرید سهام بانک مونته دپاسچی، بزرگترین بانک ایتالیا و قدیمی ترین بانک جهان به ارزش ۲ میلیارد یورو این بانک را به یک بانک ملی تبدیل کند.
البته قانون جدید اتحادیه اروپا از این اقدام جلوگیری می کند بر اساس قوانین اتحادیه اروپا که به تازگی مورد تصویب قرار گرفته است دولت های اروپایی نمی توانند از بودجه دولتی برای خرید وام های باز پرداخت نشده  یا افزایش سرمایه بانک ها استفاده کنند.

حال با توجه به موارد فوق و تجربه سیاست مداران اروپا و ایتالیا در حل بحران یونان بعید است در این مقطع زمانی و با توجه به تعویق افتادن استعفای  “ماتئو رنتسی” نخست‌وزیر ایتالیا اجازه دهند این فرایند به یک مشکل سیستماتیک در کوتاه مدت به سیستم مالی اروپا و جهان تبدیل گردد.

در صورت به توافق نرسیدن بین اعضای منطقه یورو و دولت ایتالیا در مورد چگونگی حل این بحران شاهد یک بحران مالی در منطقه یورو و به تبع ان شاهد افزایش شدید شاخص دلار خواهیم بود.

پاسخ دهید