خانه / بورس / اوراق قرضه / بانک مرکزی اروپا در برابر اتخاذ تصمیمات مهم

بانک مرکزی اروپا در برابر اتخاذ تصمیمات مهم

امروز اخرین جلسه بانک مرکزی اروپا(ECB) در سال ۲۰۱۶ در حالی برگزار خواهد شد که بحران بانکی ایتالیا اقتصاد اروپا را تحت شعاع خود قرار داده است اگر چه قوانین موجود بانک مرکزی اروپا اجازه انجام  و حل این مشکل را به بانک مرکزی اروپا نمی دهد ولی سرمایه گذاران تمایل خواهند داشت نظرات ماریو دراگی ریس ایتالیایی بانک مرکزی اروپا را نسبت به بحران بانکی ایتالیا را جویا شوند و اینکه بانک مرکزی اروپا برای تامین نقدینگی بانک های ایتالیا چه تدابیری خواهد داشت؟

مسئله مهم دیگر اتمام سیاست های انبساطی بانک مرکزی اروپا در مارس ۲۰۱۷ می باشد که اعضای بانک مرکزی اروپا در این نشست یا نشست ژانویه باید در مورد اتمام یا نحوه ادامه این سیاست ها تصمیم گیری کنند بانک مرکزی اروپا در حال حاضر ماهیانه ۸۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی کشورهای عضو را خریداری می کند.

نکاتی که احتمالا امروز در بیانیه اعضای بانک مرکزی اروپا به انها اشاره خواهد شد عبارتند از

ecb-ubs-1

با توجه به گزارش انتشار یافته توسط بانک یو بی اس، فعالان بازار در مورد ادامه یا اتمام سیاست پولی انبساطی بانک مرکزی اروپا در سخنرانی ماریو دراگی به دنبال نکات ذیل باشند.

۱.ایا بانک مرکزی اروپا سیاست های کنونی خرید اوراق قرضه(ماهیانه ۸۰ میلیارد یورو) را بعد از ماه مارس ۲۰۱۷ ادامه خواهد داد؟

۲.ایا بانک مرکزی اروپا سیاست های کنونی خرید اوراق قرضه(ماهیانه ۸۰ میلیارد یورو) را بعد از ماه مارس ۲۰۱۷ به صورت مرحله ای کاهش خواهد داد مثلا ماهیانه ۱۰ میلیارد یورو خرید اوراق قرضه را کاهش خواهد داد و در ۸ ماه سیاست های انبساطی پولی را به اتمام خواهد رسید البته بانک مرکزی امریکا هم به این صورت سیاست های پولی انبساطی خود را به اتمام رسانده بود.

۳.در صورت ادامه سیاست های انبساطی پولی، بانک مرکزی اروپا با چه شرایطی اقدام به خرید اوراق قرضه کشور های عضو خواهد کرد ایا فقط اوراق قرضه کشورهای که رتبه اعتباری انها در حد قابل سرمایه گذاری باشند را خواهد خرید یا مواردی دیگر.

۴.با توجه به اینکه در حال حاضر با خرید اوراق قرضه کشورهای عضو، توسط بانک مرکزی اروپا نرخ بهره اوراق قرضه کاهش یافته است بانک مرکزی اروپا چه تدابیری بعد از اتمام سیاست های پولی در مورد افزایش نرخ بهره اوراق قرضه خواهد داشت بطور مثال در حال حاضر بانک مرکزی با خرید اوراق قرضه دولت ایتالیا باعث شده است که نرخ سود اوراق قرضه ده ساله ایتالیا به ۱.۹۳ کاهش یابد در صورت اتمام یا کاهش بسته سیاست های پولی احتمال افزایش شدید سود اوراق قرضه ایتالیا با توجه به بحران بانکی خیلی زیاد شده است و احتمال اینکه منحنی بازده(Yield curve) اوراق قرضه ایتالیا معکوس گردد نیز وجود دارد.

نتیجه گیری 

حال با توجه به موارد فوق ماریو دراگی می تواند اعضای بانک مرکزی اروپا را متقاعد کند تا در بیانیه به موارد ذیل اشاره کنند که عبارتند از

۱.با توجه به بحران بانکی ایتالیا اعضای بانک مرکزی ایتالیا می توانند در این نشست در مورد سیاست های پولی انبساطی تصمیمی اتخاذ نکنند و تصمیم در مورد سیاست های پولی را به نشست بعدی بانک مرکزی اروپا موکول کنند.

۲. اعضای بانک مرکزی اروپا می توانند با افزایش مدت زمان اجرای خرید اوراق قرضه موافقت کنند مثلا سه ماه تا یکسال بعد از مارس ۲۰۱۷، که این تصمیم سبب کاهش ارز ارزش یورو در بازارهای جهانی می گردد. و در این حالت شاهد افزایش قیمت شاخص دلار نیز خواهیم بود.

۳.هر تصمیمی که در مورد کاهش اجرای خرید اوراق قرضه(Tapering) توسط اعضای بانک مرکزی اروپا گرفته شود می تواند سبب افزایش نرخ یورو در کوتاه مدت گردد.

پاسخ دهید