خانه / آموزش / منحنی بازدهی(Yield curve)

منحنی بازدهی(Yield curve)

منحنی بازدهی نموداريست كه رابطه بين بازدهی اوراق قرضه را نسبت به سررسيد همان اوراق قرضه می سنجد و معمولا سر رسید اوراق از يك ماه تا ۳۰ سال درجه بندی مي شود. به‌ عبارت‌ دیگر منحنی بازده نشان دهنده نرخ بهره اوراق قرضه در مقطع زمانی خاص است اگرچه مي توان اين منحنی را براي هر نوع اوراق قرضه ترسیم كرد اما اين اصطلاح معمولا به اوراق قرضه دولتی اشاره مي كند.

شکل منحني از تمایلات سرمايه گذاران در اوراق قرضه پیروی می کند و اطلاعاتي درباره بازدهی كوتاه مدت در مقاسيه با بازدهی بلند مدت را فراهم مي كند. سرمايه گذاران مي توانند با تحليل و تفسير شكل منحنی بازدهی درك بهتری از تغییرات نرخ بهره های بانکی در آینده و فعالیت های اقتصادی یک کشور داشته باشند.


%d9%85%d9%86%d8%ad%d9%86%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%872-1

منحنی بـازدهی به‌ عنوان معیاری برای سایر انواع اوراق قرضه در بازار، مثل نرخ های وام مسکن یا نرخ بهره های بانکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به عبارت ساده تر بانک ها پایین تر از نرخ سود منحنی بازدهی به افراد و موسسات وام نمی دهند.

انواع منحنی بازدهی

۱.عادی(normal):
زمانی که بانک به کسی وام می دهد اگر این وام بلند مدت باشد باز پرداخت بیشتری را هم می خواهید زیرا زمان بیشتر مستلزم پذیرش ریسک بیشتر از طرف بانک می باشد از طرفی نیز خطر تورم اوراق قرضه بلندمدت را بیشتر تهدید می کند بنابراین بطور کلی می توان گفت که نرخ های بهره اوراق قرضه کوتاه مدت (مانند bill و note) از نرخ های بهره اوراق بلند مدت تر (مانند bond) کمتر است و بالعکس. نتیجتا منحنی بازدهی در این حالت از سمت چپ به راست صعودی خواهد بود.

۲.صاف(flatten):
چنانچه فدرال رزور نرخ های بهره کوتاه مدت را افزایش دهد (برای مقابله با تورم) اما نرخ های بهره اوراق قرضه بلند مدت کاهش یابد باعث بوجود آمدن منحنی بازدهی صاف می گردد بدین ترتیب تفاوت نرخ های بلند مدت و کوتاه مدت کم و کمتر می گردد در واقع بازار به سرمایه گذاران بلند مدت بابت ریسک شان پاداشی نمی دهد شاید یکی از دلایل این حالت انتظار بازار از کاهش مجدد نرخ بهره باشد. در این حالت قیمت های اوراق قرضه افزایش و در نتیجه بازده آنها کاهش می یابد.

۳.معکوس(inverted):
اگر نرخ های کوتاه مدت افزایش یابد اما نرخ های بلندمدت تمایلی به افزایش نداشته باشند و یا حتی کاهش نیز یابند منحنی بازدهی معکوس بوجود خواهد آمد. این یک حالت غیر عادی محسوب می شود که نرخ های کوتاه مدت از بلند مدت بالاتر باشد و اغلب این حالت را یکی از علائم وقوع بحران اقتصادی می شناسند اما نمی توان ۱۰۰ درصد نسبت به درستی آن ادعا کرد کما اینکه در سال ۲۰۰۰ و ۱۹۸۹ زمانی که منحنی معکوس بوجود آمد بلافاصله بحران اقتصادی اتفاق افتاد اما در سال ۱۹۹۸ این اتفاق نیافتاد.

پاسخ دهید