خانه / ارزها / بانک مرکزی امریکا چه پیغامی به بازارهای مالی خواهد فرستاد؟

بانک مرکزی امریکا چه پیغامی به بازارهای مالی خواهد فرستاد؟

بانک مرکزی امریکا در کل سال ۱۰ جلسه کاری دارد که از هر ۴۵ روز یکبار اعضای این از ایالت های مختلف گرد هم امده و تصمیمات اجرایی در مورد نرخ بهره و سیاست های پولی را اتخاذ می کنند بانک مرکزی امریکا دو نوع جلسه کاری دارد که عبارتند از

۱.جلسه کاری که با اعلام نرخ بهره بانکی و انتشار  بیانیه که در ان به سیاست های پولی اشاره می شود خاتمه می یابد و ۵ جلسه، از ۱۰ جلسه سال از این نوع جلسات هستند.

۲.جلسه کاری نوع دوم بانک مرکزی امریکا دارای چهار بخش می باشد اعلام نرخ بهره بانکی، انتشار بیانیه، پیش بینی داده های اقتصادی و کنفرانس خبری ریس بانک مرکزی که در سال ۵ بار تشکیل می شود و بانک مرکزی امریکا در ۱۲ سال اخیر تصمیمات مهم پولی و نرخ بهره را اکثرا در این نوع جلسات اتخاذ نموده است.

جلسه ماه دسامبر بانک مرکزی امریکا از نوع جلسه دوم بانک مرکزی امریکا می باشد که اعلام نرخ بهره بانکی، انتشار بیانیه، پیش بینی داده های اقتصادی و کنفرانس خبری برای ریس بانک مرکزی امریکا در ان دیده شده است. حال به بررسی این ۴ موضوع می پردازیم.

۱.نرخ بهره بانکی:
با توجه به خبر خوب امار اشتغال و کاهش نرخ بیکاری امریکا به سطح ۴.۶ و سایر امارهای اقتصادی که در ماه نوامبر اعلام شده اند حاکی از اقتصاد پویای ایالات متحده امریکا دارند و بعد از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله امریکا به بالاترین سطح خود طی یازده ماه اخیر  ۲.۳۰ رسیده است نرخ بهره  Fed Future Fund نشان دهنده این است بازار های مالی افزایش نرخ بهره  به سطح ۰.۷۵  در ماه دسامبر را کاملا در قیمت های خود منعکس کرده اند و فقط مانده است که بانک مرکزی امریکا  نرخ بهره را از سطح ۰.۵ به ۰.۷۵ افزایش دهد که به احتمال بالای ۹۰ درصد این کار چهارشنبه ساعت ۲۲:۳۰ انجام خواهد شد.

۲.بیانیه منتشر شده توسط اعضای بانک مرکزی امریکا:
در این بیانیه تنها موضوع که سرمایه گذاران بین المللی در جستجو ان خواهند بود این است که ایا اعضای بانک مرکزی نسبت به افزایش شدید قیمت جهانی دلار امریکت ابزار ناخشنودی خواهند کرد و خواهند گفت که در اینده نزدیک افزایش قیمت جهانی دلار می تواند باعث کاهش رشد اقتصادی امریکا گردد.

۳. پیش بینی داده های اقتصادی توسط بانک مرکزی امریکا
اخرین پیش بینی داده های اقتصادی اعضای بانک مرکزی امریکا بر می گردد به ماه سپتامبر، که بانک مرکزی امریکا با توجه به داده های اماری و تحقیقات خود در چهار موضوع نرخ رشد تولید ناخالص ملی امریکا، نرخ بیکاری امریکا، تورم PCE امریکا و نرخ بهره در امریکا اطلاعات خود را تا سه سال اینده به روز می کنند. ( تصویر ذیل مربوط می شود به اخرین به روز رسانی پیش بینی داده های اقتصادی توسط بانک مرکزی امریکا، که در ماه سپتامبر انجام شده است.)
پیش بینی های اقتصادی بانک مرکزی امریکا

مواردی که سرمایه گذاران و اقتصادانان بین المللی در این به روز رسانی که روز چهارشنبه انجام خواهد شد و که ایا بانک مرکزی امریکا با توجه به برنامه های اقتصادی ریس جمهور منتخب، چه تعداد افزایش نرخ بهره بانکی برای سال ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ پیش بینی می کنند؟
در اخرین به روز سانی پیش بینی های اقتصادی بانک مرکزی امریکا که در ماه سپتامبر انجام شده است برای سال ۲۰۱۷ دو افزایش نرخ بهره دیده شده است حال باید دید که اعضای بانک مرکزی امریکا دید خود را نسبت به افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ تغییر خواهند داد یا نه؟

البته به روز رسانی  موارد دیگر مانند نرخ رشد تولید ناخالص ملی امریکا، نرخ بیکاری امریکا، تورم PCE امریکا نیز برای اهالی بازار سرمایه مهم خواهند بود ولی از همه مهمتر به روز رسانی پیش بینی های نرخ بهره در امریکا می باشد چون به نحوی بقیه ایتم ها نیز در ان دیده می شود.

۴.کنفرانس خبری ریس کل بانک مرکزی امریکا جنت یلن
در کل خانم جنت یلن شخصیت محافظه کاری دارند و همیشه سعی می کنند به سوال خبرنگاران جواب شفافی ندهند که دو سوال مهمی که شاید از ایشان شاید پرسیده شوند این است که
۱.رابطه بین بانک مرکزی امریکا و دونالد ترامپ چگونه خواهد بود
۲.ایا برنامه های انتخاباتی ریس جمهور منتخب قابلیت اجرای دارد یا نه؟

نتیجه گیری

شاید فرایند تصمیم گیری برای اعضای بانک مرکزی امریکا در جلسه چهارشنبه این بانک یکی از سخت ترین جلساتی باشد که تا حال برگزار کرده اند چون با داده های اقتصادی متفاوتی روبه رو هستند که عبارتند از
۱.افزایش شدید قیمت جهانی دلار در مقابل اکثر ارزهای جهان که در بلند مدت می تواند باعث کاهش رشد اقتصادی امریکا گردد.
۲.ساخص بورس S&P 500 با توجه به برنامه های انتخاباتی دونالد ترامپ تقریبا هر روز در حال رکورد شکنی می باشد که در صورت اجرای نشدن برنامه های انتخاباتی دونالد ترامپ، ریزش بازار سهام می تواند باعث یک بحران مالی وسیع در امریکا و جهان گردد.
۳.از طرف دیگر داده های اقتصادی امریکا هم خیلی خوب می ایند و نرخ بیکاری امریکا در ماه دسامبر به ۴.۶ کاهش یافت

حال با توجه به موارد فوق امکان دارد بانک مرکزی امریکا در تصمیم گیری خود در روز چهارشنبه یکی از حالت ذیل را انتخاب کند

۱.بانک مرکزی امریکا نرخ بهره رابه ۰.۷۵ افزایش می دهد و در بیانیه خود از افزایش قیمت جهانی دلار ابراز ناخشنودی می کند و  ۲ بار افزایش نرخ بهره برای سال ۲۰۱۷ پیش بینی می کند که در این صورت شاهد ریزش در شاخص دلار خواهیم بود.

۲.بانک مرکزی امریکا نرخ بهره رابه ۰.۷۵ افزایش می دهد و در بیانیه خود اصلا به افزایش قیمت جهانی دلار اشاره ای نمی کند و برای سال ۲۰۱۷ افزایش بیش از ۲ بار نرخ بهره پیش بینی می کند که در این صورت شاهد افزایش شدید در شاخص دلار خواهیم بود.

البته حالت دیگری نیز می تواند اتفاق بیفتد که سرمایه گذاران و اقتصاددانان بعد خواندن متن این گزارش ها می توانند به ان پی ببرند.

پاسخ دهید