خانه / ارزها / نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد (CAPE) پرفسور شیلر

نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد (CAPE) پرفسور شیلر

پرفسور رابرت شیلر اقتصاددان و استاد دانشگاه ییل امریکاست که در سال ۲۰۱۳ جایزه نوبل اقتصاد را دریافت نموده است تخصص رابرت شیلر در حوزه نسبت قیمت به درامد (P/E) است و در این حوزه تحقیقات وسیعی انجام داده است که این تحقیقات باعث ایجاد شاخصی بنام نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد (Cyclically Adjusted Price to Earnings Ratio (CAPE شده است به این شاخص Shiller PE Ratio  نیر گفته می شود.

نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد(CAPE) به شدت با بازده سهام در اینده در ارتباط است و این شاخص جزء شاخص های پیش نگر در ناکار آمدی بازار سهام می باشد. در این نسبت سود ده سال اینده شرکت های شاخص S&P 500 بر اساس تورم امریکا تعدیل می شود و ۲ یافته از این شاخص بدست می اید.

۱.اگر بازار کارآمد باشد. بازگشت میانگین، حتی با نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد(CAPE) مشروط، باید بیشتر از میزان سود بدون ریسک باشد. ما دریافتیم که حتی زمانی که CAPE در دهک نهم است، بازده ده ساله ی آینده سهام بطور میانگین بیشتر از بازده ده ساله آینده اوراق قرضه امریکا است. بنابراین، نتایج تا حد زیادی با کارآیی بازار سازگار می باشد.
۲. CAPE بسیار بالا = امکان ایجاد بحران مالی در اینده نزدیک، بطور مثال اگر CAPE در نیمه بالایی دهک دهم (CAPE بالاتر از ۲۷.۶) باشد، بازده ده سال آینده ی سهام بطور متوسط کمتر از بازده ده سال آینده ی اوراق قرضه امریکا خواهد بود. و این به عنوان شاخص پیش نگر در وقوع یک بحران مالی است که در سال ۱۹۲۹ و ۲۰۰۰، CAPE عدد ۲۷.۶ و بالاتر را دیده بود.
20161208_cape_0

شاخص بورس S&P 500 امریکا هفته گذشته عدد ۲۷.۷۱ را در نمودار نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد(CAPE) را دید و این می تواند به عنوان یکی از اندیکاتوری اصلاح شاخص بورس S&P 500 یا بحران مالی در امریکا در نظر گرفته شود.
و این در حالی است که با توجه به داده های FactSet، نسبت قیمت به درآمد یا P/E شرکت های شاخص بورس S&P 500 امریکا به ۱۸.۹ رسیده است و این بیشترین مقدار در ۱۲ ساله گذشته می باشد.

چرا نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد(CAPE) می تواند مانند سال ۲۰۰۰ اعداد بالاتری از ۲۷.۵ را تست کند؟

۱.با توجه به اطلاعات موجود تقاضا برای خرید سهام شرکت های زیر مجموعه شاخص S&P 500 در بالاترین سطح خود در ۱۷ سال گذشته قرار دارد.
شاخص بورس S&P 500

و همچنین از زمان انتخاب شدن دونالد ترامپ تقاضا برای فروش سهام شرکت های زیر مجموعه شاخص S&P 500 چهار درصد کاهش یافته است.
خرید سهام شرکت های زیر مجموعه شاخص S&P 500 در

۲.بانک گلدمن ساکس با توجه به برنامه های انتخاباتی دونالد ترامپ اعلام کرده است شاخص S&P 500 عدد ۲۴۰۰ را سال اینده خواهد دید عدد کنونی شاخص ۲۲۷۵ می باشد و این بدین معناست که نسبت تعدیل چرخه‌ای قیمت به درآمد(CAPE) می تواند صعودی باشد.

اگر شاخص S&P500 امریکا که بزگترین شاخص بورس جهان می باشد شروع به اصلاح قیمت نماید بقیه شاخص های بورس جهانی نیز شروع به اصلاح قیمت خواهند نمود و مواد خام نیز همین طور

پاسخ دهید