خانه / ارزها / نکاتی که یک سرمایه گذار باید در مورد اقتصاد چین بداند.

نکاتی که یک سرمایه گذار باید در مورد اقتصاد چین بداند.

اقتصاد چین با تولید ناخالص ملی در حدود ۱۱.۳۸۳ تریلیون دلار پس از ایالات متحده امریکا دومین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. و در محاسبه تولید ملی بر اساس قدرت برابری خرید(GDP PPP)، اقتصاد چین با تولیدی بالغ بر ۲۰.۸۵۳ تریلیون دلار اقتصاد اول جهان است. واحد پولی این کشور در معاملات بین المللی یوان(CNY) و در زبان چینی رنمینبی(RMB) می باشد.
جمهوری خلق چین از زمان بنیانگذاری در سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۷۸،اقتصاد دستوری متمرکزی به سبک شوروی داشت. پس از مرگ مائو در ۱۹۷۶ و پایان انقلاب فرهنگی، دنگ شیائوپنگ و نسل جدید رهبران چین شروع به اصلاحات اقتصادی کرده و اقتصاد چین را به سوی نظام بازار سوق دادند. و نتیجه این اصلاحات اقتصادی باعث شد که اقتصاد چین از دهه نود قرن بیستم رشد و شکوفایی خود را شرع کند.
حال در ذیل به بررسی برخی از شاخص های اقتصادی مهمی که، نشان دهنده این است که اقتصاد چین از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ چه پیشرفت عظیمی داشته است می پردازیم.
رشد تولید ناخالص ملی چین

رشد تولید ناخالص ملی چین در اوایل دهه نود کمتر از ۴ درصد بود که در ۲۴ سال اخر رشد اقتصادی چین انقدر چشمگیر بود که حتی رشد ۱۵ درصد در سال هم اقتصاد چین تجربه کرده است.
تورم چین
تورم چین در برخی از سالهای دهه ۹۰ حتی بالایی ۲۵ درصد نیز بوده است ولی با اصلاحات گسترده دولت چین در بخش کشاورزی، مالی و پولی تورم چین هم اکنون در حدود ۲ درصد می باشد.
ذخایر ارزی چین
ذخایر ارزی اقتصاد چین که تا سال ۱۹۹۰ در حد صفر بوده است هم اکنون بالغ بر سه تریلیون دلار امریکا است.
تراز تجاری
تراز تجاری چین نشان دهنده این است اقتصاد چین هم اکنون بزرگترین صادر کننده کالا و خدمات جهان می باشد.
فروش خودرو
مردم چین با خرید نزدیک به ۳ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۶، رکورد فروش خوردو در چین را شکستند.

بزرگترین مشکل اقتصاد چین افزایش بی رویه کل بدهی های این کشور می باشد که در سال ۲۰۱۶ به مبلغ ۲۷ تریلیون دلار رسیده است. و این سطح از بدهی ۲۶۰ درصد بیشتر از تولید ناخالص ملی کنونی چین می باشد درحالی که مقدار بدهی چین در سال ۲۰۰۸، ۱۵۴ درصد تولید ناخالص ملی بود.

ساختار پولی و مالی در اقتصاد چین 

ارزش نرخ برابری یوان در برابر سایر ارزهای جهان توسط بانک مرکزی چین(PBOC) قیمت گذاری می شود و ارزش کنونی دلار امریکا در مقابل یوان چین، ۶.۹۶ است که بیشترین نرخ برابری است که از سال ۲۰۰۸ به بعد دیده شده است.

چین دارای سه شاخص اصلی بورس می باشد که عبارتند از SSE Composite Index ،SZSE Component Index،  CSI 300 Index، و بورس شانگهای(SSE Composite Index) با اررشی بالغ بر ۳.۵ تریلیون دلار امریکا در فوریه ۲۰۱۶ یکی از بزرگترین بورس های جهان می باشد.

نکته مهم در مورد سرمایه گذاری و خرید سهام در بورس های چین این است که بورس شانگهای دارای دو نوع سهام برای خرید و فروش می باشد سهام کلاس A و سهام کلاس B
خرید و فروش سهام کلاس A با واحد پولی چین یوان امکانپذیر می باشد و فقط افردی که تبعه چین هستند حق خرید و فروش این کلاس از سهام  ها را دارند.
خرید و فروش سهام کلاس B با دلار امریکا امکانپذیر می باشد و سرمایه گذارن چینی و خارجی می توانند توسط ۱۰۳ موسسه که در قالب طرح سرمایه گذاری خارجی(QFII) اقدام به کسب مجوز از دولت چین نموده اند این تیپ از سهام ها را خرید و فروش نمایند.
از ابتدای سال ۲۰۱۱ به بعد، دولت چین به برخی از موسسات خارجی در قالب طرحی بنام(RQFII) مجوز خرید و فروش سهام کلاس A را به صورت محدود و حداکثر تا ۷۰ میلیارد یوان را داده است.

چرا پیگیری شاخص های اقتصادی چین در سرمایه گذاری مهم است؟

۱.افزایش یا کاهش در تولید ناخالص ملی چین می تواند باعث گردد تا اقتصاد اکثر کشورهای دیگر نیز از این موضوع بهره مند یا ضرر کنند چون چین دومین اقتصاد بزرگ جهان می باشد.

۲.چین بعد از امریکا بزرگترین مصرف کننده نفت جهان می باشد و از هر ۹ بشکه نفت تولیدی جهان، یک بشکه ان در چین مصرف می گردد.

مصرف نفت در چین
۳.چین بزرگترین خریدار و مصرف کننده اکثر مواد خام در جهان می باشد.

با توجه به موارد فوق سرمایه گذاران ایرانی باید شاخص های اقتصادی چین را بصورت روزمره پیگیری نمایند چون اقتصاد ما به فروش مواد خام خیلی وابسته می باشد که روند اقتصاد چین در تعیین قیمت مواد خام تعیین کننده است.

پاسخ دهید