خانه / ارزها / دولت و بانک مرکزی ایران برای مقابله با افزایش احتمالی نرخ دلار امریکا در مقابل یوان چین چه اقداماتی انجام خواهند داد؟

دولت و بانک مرکزی ایران برای مقابله با افزایش احتمالی نرخ دلار امریکا در مقابل یوان چین چه اقداماتی انجام خواهند داد؟

اقتصاد چین بعد از بحران مالی ۲۰۱۵ این کشور، با مشکلات فراوانی روبرو شده است که با انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا این مشکلات افزیش نیز یافته است. که برخی از این مشکلات عبارتند از
۱.کاهش رشد تولید ناخالص ملی چین به ۶.۸
۲.افزایش شدید خروج سرمایه از چین
۳.تشویق و حمایت دونالد ترامپ برای بازگشت شرکت های صنعتی و قطعه ساز به امریکا
۴.اثرات منفی بحران مالی ۲۰۱۵ بروی اقتصاد چین

بورسهمانطور که در چارت فوق دیده می شود معمولا بحران های مالی در بورس چین با شاخص بورس S&P500 امریکا دارای همبستگی(Correlation) بوده است ولی در مورد بحران مالی سال ۲۰۱۵ چین، شاخص بورس S&P500 عکس العمل کمی به این بحران نشان داد و بعد از انتخاب شدن دونالد ترامپ رکود جدیدی از خود به جا گذاشته است.

نظریه دیگری که در مورد بحران مالی در جهان مطرح است این است که اثرات بحرانهای مالی جدید عمیق تر از بحرانهای مالی قدیمی خواهد بود طبق این نظریه و با توجه به برنامه های اقتصادی دونالد ترامپ می توان پیش بینی کرد که بورس های چین تا سال ۲۰۲۲، ارقامی که شاخص ها بورس چین در سال ۲۰۱۵ را دیده بوده اند را تست نخواهند کرد.

۵.تعیین دستوری نرخ برابری یوان در برابر سایر ارزهای جهان:
بانک مرکزی چین بنا به دلیل رشد و رونق اقتصادی چین نرخ برابری ارز دلار امریکا به یوان چین را تعیین می کند و بعد از انتخاب شدن ترامپ، بانک مرکزی چین با توجه به افزایش قیمت جهانی دلار و افزایش تقاضا برای خروج سرمایه از چین مجبور شد که هم نرخ برابری دلار در مقابل یوان را تا عدد ۶.۹۵، که بیشترین نرخ برابری است که از سال ۲۰۰۸ توسط بانک مرکزی چین تعیین شده است و هم قوانین سختی برای خروج سرمایه از چین وضع کند.

یوان چین

بزرگترین مشکل اقتصاد چین افزایش بی رویه کل بدهی های این کشور می باشد که در سال ۲۰۱۶ به مبلغ ۲۷ تریلیون دلار رسیده است. و این سطح از بدهی ۲۶۰ درصد بیشتر از تولید ناخالص ملی کنونی چین می باشد درحالی که مقدار بدهی چین در سال ۲۰۰۸، ۱۵۴ درصد تولید ناخالص ملی بود.

ایا با توجه به مشکلات اقتصادی چین تنها راه، در این مقطع زمانی افزایش نرخ برابری دلار امریکا در برابر یوان چین است؟

شاید در این مقطع زمانی بانک مرکزی چین هم موثرترین اقدام برای کمک به اقتصاد چین را افزایش نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین بداند که برخی از این دلایل عبارتند از
۱.با توجه به افزایش قیمت جهانی دلار در مقابل سایر ارزهای جهان، در صورت ثابت ماندن نرخ برابری یوان در مقابل دلار امریکا واردات کالا و خدمات به چین افزایش می یابد.
۲.بانک مرکزی چین با افزایش نرخ برابری یوان در مقابل سایر ارزها، باعث می شود که صادرات کالا از چین به سایر کشورها افزایش یابد و در همین راستا است که از ماه اگوست ۲۰۱۶ تا ۱۵ دسامبر بانک مرکزی چین نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین را ۱۴ درصد افزایش داده است.
۳.یکی از خواسته های دونالد ترامپ از دولت و بانک مرکزی چین این است که به سمت بازارهای مالی ازاد حرکت کنند. در غیر این صورت تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی از چین به امریکا به شدت افزایش خواهند یافت.
۴.بانک مرکزی چین با افزایش نرخ برابری یوان در مقابل سایر ارزها، هم می تواند از شدت افزایش خروج سرمایه از چین جلوگیری کند و هم می تواند باعث ورود سرمایه های خارجی به بازارهای مالی چین گردد.

دولت و بانک مرکزی ایران برای مقابله با افزایش احتمالی یوان چین چه اقداماتی انجام خواهند داد؟

با توجه به موارد فوق  و با روی کار امدن دونالد ترامپ از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ می توان پیش بینی کرد که بانک مرکزی چین احتمالا نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین را در سال ۲۰۱۷ با شدت بیشتری افزایش خواهد داد و با توجه به اینکه چین طبق امارهای گمرک، بزرگترین شریک تجاری ما محسوب می شود و حجم معاملات بین دو کشور ایران و چین بیش از ۴۰ میلیارد دلار در سال می باشد و قرار است طی ۱۰ سال اینده این رقم به ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد و از طرفی چین همیشه رتبه اول تا سوم را در خرید نفت خام ایران دارا می باشد.

حال با توجه به موارد فوق دولت و بانک مرکزی ایران سه گزینه برای مقابله با افزایش احتمالی نرخ برابری دلار امریکا در برابر یوان چین دارند.

۱.در صورت ثابت ماندن نرخ دلار در ایران، و افزایش نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین، تبعاتی که این موضوع بروی اقتصاد ما دارد این است که باعث می شود که سرعت صادرات محصولات چینی به ایران افزایش یابند و چون کالاهای ایرانی قدرت رقابت با کالاهای چینی را ندارند در نتیجه صنایع و تولیدکنندگان ایرانی با بحران مواجه خواهند شد.

۲. راه حل بعدی برای پیگیری از افزایش صادرات کالاهای چینی به ایران این است که بانک مرکزی نرخ برابری دلار امریکا در مقابل ریال ایران را درصورت افزایش احتمالی نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین افزایش دهد البته این موضوع باعث افزایش تورم در ایران خواهد شد.

۳.دولت هم می تواند هم زمان با افزایش احتمالی نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین، برای حمایت از تولیدکننده ایرانی تعرفه های گمرکی را برای واردات کالاهای چینی افزایش دهد البته این موضوع همه می تواند به روابط خوب و دو جانبه دو کشور لطمه وارد نماید.

حال باید دید در صورت احتمال افزایش نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یوان چین در سال ۲۰۱۷، دولت و بانک مرکزی چه تدابیری برای مقابله و کاهش تبعات این مسأله بروی اقتصاد ایران چه کار خواهند کرد. سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خود را برای تبعات احتمالی این افزایش اماده نمایند.

پاسخ دهید