خانه / آموزش / شاخص VIX یا شاخص ترس از سرمایه گذاری

شاخص VIX یا شاخص ترس از سرمایه گذاری

شاخص VIX یا شاخص ترس:
يك انديكاتور نشان دهنده نوسانات بازار(Volatility) می باشد. اين شاخص در واقع انتظارات معامله گران در مورد نوسانات شاخص سهام S&P 500 امریکا، در سی روز اينده را نشان می دهد. شاخص VIX قابلیت معاملاتی در بورس اپشن شيكاگو CBOE را دارا می باشد. اصطلاحا به این شاخص VIX شاخص CBOE Volatility Index نیز گفته می شود.
VIX

شاخص VIX صرفا نشانگر ريسك و ترس نيست بلكه عوامل بسياري مانند نوسانات در بازار، تعداد معاملات، تعداد معامله گران و وضعیت سیاسی و اقتصادی امریکا و جهان مي تواند اين شاخص را تحت تاثير قرار دهد.

محاسبه شاخص VIX از روش اماری موسوم به تخمين زدن می باشد كه با استفاده از متد كرنل kernel-smoothed estimator عدد این شاخص بعد از محاسبه گرد می شود. و ۶۸ درصد امکان دارد شاخص سهام S&P 500 امریکا  نسبت به عدد شاخص  VIX، در عرض یکسال نوسان داشته باشد.

امروز شاخص سهام S&P 500 که ۲۲۲۶ واحد می باشد و شاخص VIX عدد ۱۱ درصد را نشان می دهد یعنی ۶۸ درصد امکان دارد در یکسال اینده شاخص سهام S&P 500 دارای نوسان ۲۴۴ +/- باشد. فقط دقت كنيد كه اينجا چيزي در مورد جهت اين نوسانات وجود ندارد. يعني ممكن است شاخص هم بالا و يا پايين برود. برای اینکه بتوانیم نوسان در یک ماه اینده اینده محاسبه کنیم ۲۴۴ را تقسیم بر را رادیکال ۱۲ می کنیم.

درست است که شاخص VIX نشان دهنده نوسان در شاخص سهام S&P 500 امریکا بزرگترین شاخص سهام جهان می باشد و طبق تعریف، عدد شاخص VIX هرچه که باشد شاخص سهام S&P 500 هم می تواند صعودی باشد هم نزولی.
ولی سرمایه گذاران بیشتر از قسمت نزولی این شاخص استفاده می کنند و هر چه عدد شاخص VIX افزایش یابد ترس سرمایه گذاران در بازارهای مالی بیشتر می شود و سرمایه های خود را از دارایی های پر ریسک مانند سهام خارج کرده و بسمت دارای ریسک گریز مانند اوراق قرضه، پول نقد و طلا حرکت می کنند.

ارتباط شاخص VIX با سایر شاخص ها

همانطور گه در نمودار فوق مشاهده می شود شاخص VIX با شاخص سهام S&P 500 امریکا رابطه معکوس دارد و عدد ۲۰ و بالاتر در شاخص VIX، یک تاییدیه برای ریزش شاخص سهام S&P 500 امریکا تلقی می شود.


در نمودار فوق کاملا واضح است که در این ۳۰ اخیر قیمت جهانی نفت با روند حرکتی شاخص VIX رابطه معکوس داشته است.

شاخص VIX و طلا
در نمودار فوق نشان داده شده است شاخص VIX و طلا در سال های اخیر روند حرکتی یکسانی از خود به نمایش گذاشتند چون هر دو به نوعی ریسک گزیری سرمایه گذاران را نشان می دهند.

بررسی شاخص VIX از لحاظ اماری

شاخص VIX

در جدول فوق، نشان داده شده است که در هر ماه میلادی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵ چند عامل باعث افزایش و یا کاهش شاخص VIX شده است.

شاخص ترس

از زمان انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور امریکا،شاخص VIX یا شاخص ترس از سرمایه گذاری به شدت نزولی شده است.

افرادی که قصد سرمایه گذاری در بورس، نفت، طلا و سایر مشتقات را دارند باید حتما وضعیت شاخص VIX را پیگیری و تحلیل نمایند.

پاسخ دهید