خانه / بورس / اوراق قرضه / روند حرکتی قیمت اونس جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ چگونه خواهد بود؟

روند حرکتی قیمت اونس جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ چگونه خواهد بود؟

در حالی سال ۲۰۱۷ میلادی از هفته اینده شروع می شود که قیمت اونس جهانی طلا در سال ۲۰۱۶، بین ۱۰۶۲ تا ۱۳۷۵ دلار در نوسان بود و انطور که شواهد امر نشان می دهد قیمت جهانی اونس جهانی طلا در محدود قیمت ۱۱۳۳ دلار بسته خواهد شد.
بعد از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور منتخب امریکا، قیمت جهانی انس طلا  ۱۲ درصدی کاهش یافته است و ذخایر صندوق های ETF طلا به پایین ترین حد خود در یکسال گذشته رسیده است.

صندوق های ETF طلا

حتی سهام صندوق های ETF طلا ۲۸ روز کاری پی در پی، بعد از انتخابات امریکا توسط سهامدارن در وضعیت فروش قرار گرفته اند که از سال ۲۰۰۴ به بعد بیشترین تعداد روزهای کاری استکه سهام این صندوق ها در وضعیت فروش قرار می گیرند.

طلا

با توجه به موارد فوق، از هفته اینده در حالی سال ۲۰۱۷ اغاز خواهد شد که از بیست ژانویه دونالد ترامپ مسند ریاست جمهوری امریکا را از باراک اوباما تحویل خواهد گرفت و جهان با چالش های جدید روبرو خواهد شد که برخی از این چالش ها عبارتند از
۱.برنامه های اقتصادی ۱۰۰ روز اول دونالد ترامپ:
برنامه صد روز اول دونالد ترامپ از سه لخاظ حایز اهمیت است که در کارزار انتخابات وعده اجرای انها را، دونالد ترامپ داده بود کاهش مالیاتها، ساخت و بازسازی تاسیسات زیربنایی و حمایت از تولید کالاهای امریکا یا مبارزه با اقتصاد چین.
حال سرمایه گذاران جهانی منتطرند تا ببیند که کابینه دونالد ترامپ، چگونه و با چه منابع و سیاست های این وعدها را عملی خواهند کرد و با توجه با اینکه این وعده ها در صورت اجرایی شدن، کسری بودجه دولت امریکا را افزایش خواهند داد منابع این طرح ها از کجا تامین خواهند شد.

۲.انتخابات ریاست جمهموری فرانسه و پارلمان المان
۳.مشکلات بانکی در ایتالیا و اسپانیا
۴.چگونگی حل و فصل برخی از بحران های جهانی مانند سوریه، عراق و اکراین

روند حرکتی قیمت اونس جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ چگونه خواهد بود؟

در این قسمت به بررسی مسایلی خواهیم پرداخت که می توانند روند قیمتی اونس جهانی طلا را مشخص نمایند که عبارتند از

۱.اولین نکته در پیش بینی روند قیمت جهانی اونس طلا، پیش بینی روند شاخص دلار است که اختلاف نرخ بهره اوراق قرضه امریکا و المان( مخصوصا نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله) در تعیین روند قیمتی شاخص دلار خیلی مهم می باشد نرخ کنونی اوراق قرضه ده ساله امریکا ۲.۵۴ و نرخ بهره کنونی اوراق قرضه المان ۰.۲۱ می باشد.
نکته ای که در این قسمت حایز اهمیت می باشد این است که سرمایه گذاران و بانکها در بورس اپشن شیکاگو اقدام به فروش اپشن(اختیار معامله) نرخ سود اوراق قرضه در حجم گستره برای ماه فوریه نموده اند و انتظار دارند که نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله امریکا در ماه فوریه از سطح کنونی ۲.۵۴ به ۲.۰۵ کاهش یابد.

۲.تقاضا برای خرید سهام صندوق ETF شاخص VIX یا شاخص ترس از سرمایه گذاری که با نام اختصاری SVXY می باشد در بیشترین وضعیت سال های اخیر خود قرار دارد. و انتظار سرمایه گذاران این است که در اینده نزدیک شاخص VIX احتمالا افزایش خواهد یافت.

در حالتی که بازارهای مالی روند عادی خود را داشته باشند کاهش نرخ سود اوراق قرضه و افزایش شاخص VIX برابر است با افزایش قیمت جهانی اونس طلا.
اما در حالتی که جهان با بحران مالی روبرو شود کاهش نرخ سود اوراق قرضه و افزایش شاخص VIX برابر است با کاهش قیمت جهانی طلا.

۳.فروش مسکن در امریکا در هفته گذشته به شدت افزایش یافت و حتی رکورد فروش مسکن در سال ۲۰۰۸ نیز شکسته شد اما نکته قابل توجه در این گزارش این است که با توجه به افزایش نرخ بهره وام های مسکن تقاضا برای گرفتن این وام ها به شدت کاهش یافته است و اگر نرخ بهره وام های مسکن در ماههای اینده کاهش نیابند احتمالا امار فروش مسکن در امریکا به شدت کاهش خواهد یافت و نرخ بهره وام های مسکن وابستگی شدیدی با نرخ بهره اوراق قرضه دارند.

خانه سازی در امریکا

۴. تقاضا برای طلای فیزیکی در بازارهای چین به شدت در حال افزایش است و دلیل این افزایش، سخت بودن روند خروج سرمایه از چین و احتمال افزایش نرخ برابری دلار امریکا در برابر یوان چین، که مردم و سرمایه گذاران خرد چین ترجیح می دهند سرمایه خود را به طلا تبدیل نمایند.

طلا

نتیجه گیری

در حال حاضر با توجه به داده های اقتصادی خوب امریکا احتمالا در ماه ژانویه ۲۰۱۷، قیمت اونس جهانی طلا مقاومت سنگین ۱۰۵۰ را تست خواهد نمود البته به شرط اینکه شاهد امار خوب اشتغال امریکا که هفته اینده اعلام خواهد شد باشیم.

از بیستم ژانویه ۲۰۱۷ و با روی کار امدن دونالد ترامپ،سرمایه گذاران به سیاست های مالی و بین المللی وی به عنوان ریس جمهور امریکا توجه ویژه ای خواهند نمود تا ببیند که ایا دونالد ترامپ خواهد توانست به وعده های انتخاباتی خود، عملی کند یا نه؟
و نتیجه عمل یا عمل نکردن به وعده های انتخاباتی در داده های اقتصادی امریکا مشهود خواهند بود که داده های مهمی که می توانند روند قیمتی اونس جهانی را تعیین کنند عبارتند از
۱.نرخ سود اوراق قرضه ده سال امریکا
۲.امار هفتگی افراد بیکاری که جهت گرفتن بیمه بیکاری در امریکا به اداره کار مراجعه می نمایند و این امار چون بصورت هفتگی هر پنچ شنبه ساعت ۱۷ به وقت تهران اعلام می گردد یکی از مهمترین دماسنج های اقتصادی امریکا محسوب می شود و مراجعه افراد بالای ۳۰۰ هزار برای گرفتن بیمه بیکاری در هفته نشان دهنده وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی امریکاست و می توانند باعث افزایش قیمت جهانی اونس طلا گردد.
۳.امارهای اشتغال، تورم، فروش مسکن که در ماه ژانویه و فوریه اعلام می شوند می توانند روند قیمتی اونس جهان طلا را مشخص نمایند.

با توجه به موارد فوق هنوز خیلی زود است که در مورد روند قیمتی اونس طلا در سال ۲۰۱۷ اظهار نطر نماییم و باید داده های اقتصادی جدید از سراسر جهان را مشاهده نمود تا بتوان پیش بینی دقیق تری در مورد روند قیمتی اونس طلا در سال ۲۰۱۷ نمود.

پاسخ دهید