خانه / آموزش / مفهوم بهره‌وری(Productivity) در اقتصاد و کاربرد ان در بازارهای مالی

مفهوم بهره‌وری(Productivity) در اقتصاد و کاربرد ان در بازارهای مالی

بهره‌وری =  کارایی + اثربخشی

کارایـــــــی (Efficiency):
کارایی‌ به ‌معنای‌ کمترین‌ زمان‌ یا انرژی‌ مصرفی‌ برای‌ بیشترین‌ کاری‌ که‌ انجام‌ شده‌ است. و از مهمترین شاخص‌های کارایی می توان به بهره‌وری نیروی کار، بهره‌وری سرمایه، بهره‌وری هزینه شاغلین و بهره‌وری انرژی اشاره نمود.

اثربخشــــی (Effectiveness):
منظور از اثربخشی درواقع بررسی میزان موثربودن اقدامات انجام شده برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است. و از مهمترین شاخص‌های اثربخشی می‌توان به موارد مانند میزان رضایت مشتریان، میزان تاثیر خدمات بر محیط زیست، میزان تسهیل امور جاری جامعه، میزان رضایت کارکنان، میزان دسترسی مردم به خدمات، میزان اعتماد مشتریان و میزان قابلیت اعتماد اشاره نمود.

چهار ایتم اندازه گیری، تحلیل و ارزیابی، برنامه ریزی برای بهبود بهره‌وری و اجرا و بهبود جزء اصول مدیریت چرخه بهره‌وری در یک سازمان یا یک کشور محسوب می شوند. پس بطور خلاصه بهره‌ورینتايج بررسي‌ها و تحقيقات در خصوص بهره‌وری و شاخص‌های آن

۱.اين شاخص‌ها به ما مي‌گويد كه سازمانها دارند كارها را درست انجام می دهند ولی به ما نمی گويند كه سازمان دارد “كار درست” انجام می دهد يا خير؟
۲.بهره‌وری كاری به ما می گويد كه كارگر تا چه اندازه مفيد و مطلوب است.
۳.اكثر صاحب نظران بهره‌وری معتقدند كه بخش عمده اي از رشد بهره‌وری مرتبط با سرمايه‌گذاري است كه اين موضوع در كشورهاي توسعه يافته بسيار كار ساز بوده است. پس براي دست‌يابی بيشتر به استانداردهاي زندگی بهتر مي بايست سرمايه‌گذاری بيشتری در زمینه آموزش و پرورش و رشد فناوری جديد صورت گيرد.
۵.مقوله بهره‌وری نيروی انساني جزء وظائف اقتصاددانان خرد است.
۴.ادوارد دنيسون معتقد است كه اندازه‌گيری بهره‌وری در كشورهایی كه به درجه رشد اقتصادی نرسيده‌اند دروغی بيش نيست.
۶.از منظر اقتصاددانان كلان بهره‌وری كليد توسعه و بهبود استانداردهاي كيفي زندگی است.
۷.تفاوت بهره‌وری نيروی انسانی عامل اساسی در تفاوت مزد در كشورهای توسعه يافته و در حال توسعه است.

رابطه بهره‌وری با شاخص های بازارهای مالی

بهبود بهره‌وری دولت و شرکتها یکی از مهمترین مولفه های اقتصادی کشور محسوب می شود در حال حاضر طبق امارهای موجود نیوزلند با بهره‌وری ۱۶۷ واحد در سال و روسیه با بهره‌وری ۰.۹ واحد در سال، بیشترین و کمترین بهره‌وری را بین کشورهای جهان دارند. البته به تنهایی عدد بهره‌وری برای قضاوت در مورد بهره‌وری در اقصاد یک کشور کافی نیست و باید به مولفه های تشکیل دهنده بهره‌وری یک کشور نیز توجه نماییم. بطور مثال کشوری که سهم تولیدات IT در بهره‌وری زیاد باشد بهره‌وری بهتری نسبت به کشوری دارد که سهم تولیدات کشاورزی در ان زیاد است چون با هزینه و انرژی پایین تری کالا و خدمات باارزش تولید می کند.

۵ مورد شرکت بزرگ جهان از نظر ارزش بازار شرکتهای هستند که بهره‌وری در ان شرکتها رشد بسیار زیادی داشته است که شرکتها عبارتند از اپل، الفابت(گوگل)، مایکروسافت، امازون و فیس بوک

بهره وری در امریکا

همانگونه که در نمودار فوق مشهود است رابطه مستقیمی بین بهره‌وری در امریکا و روند شاخص بورس S&P 500 امریکا وجود دارد و مخصوصا مواقع بحرانهای مالی خط روند بهره‌وری مانند یک خط حمایتی برای شاخص بورس S&P 500 بوده است.

مفهوم بهره‌وری در علم اقتصاد و مدیریت کاربرد فراوانی دارد ولی نکته مهمی که سرمایه گذاران باید به ان توجه داشته باشند این است که سهام ان دسته از شرکتها را خریداری نمایند که اصول بهره‌وری در انها رعایت می شود.

پاسخ دهید