خانه / آموزش / بیت‌کوین(Bitcoin)

بیت‌کوین(Bitcoin)

بیت‌کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه» یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیتکوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثر گذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار تا بالای ۱۰۰۰ دلار افزایش یافته است.
اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیت‌کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت‌ها است. تا کنون هیچ دولتی بیت‌کوین را به رسمیت نشناخته است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر کالا بودن بیت‌کوین تأکید دارند. پس

بیت‌کوین معادل پول نقد اینترنتی است. شما می‌توانید بیت‌کوین را از طریق اینترنت مستقیما و بدون هیچ واسطه ای برای هرکسی در هر کجای دنیا ارسال کنید. همچون پول نقد، نقل و انتقالات بیت‌کوین هم لغو کردنی نیسستند و خرید و فروش بیت‌کوین در سراسر جهان امکان پذیر می باشد و همه اکنون امکان خرید کالا یا خدمات در وب سایت های معتبری مانند پی‌پال، مایکروسافت و کمپانی دل با بیت‌کوین امکان پذیر می باشد.

تاریخچه بیت‌کوین

بیت کوین اولین پیاده سازی یک مفهوم به نام “ارز سری” است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط وِی دای در فهرست ایمیل سایفرپانک ها، توصیف شده بود و بیان میکرد که این مفهوم، نوع جدیدی از پول است که برای کنترل تولید و تراکنشهای روی آن، بجای یک مرجع مرکزی، از رمزنگاری استفاده شده است. مشخصات اولین بیت کوین و اثبات مفهوم در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر گردید. ساتوشی بدون آنکه چیز زیادی از خودش فاش سازد، پروژه را به اواخر سال ۲۰۱۰ موکول کرد. از آن موقع این جامعه بطور نمایی با توسعه دهندگان بسیاری که روی بیت کوین کار می کنند، رشد کرده است.

مزایای استفاده از بیت‌کوین

۱.آزادی پرداخت وجه:
هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکانپذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

۲.کارمزد های بسیار اندک:
در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد.

۳.ریسک کمتر برای سوداگران:
تراکنشهای بیت کوین امن و برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. به همین دلیل از سوداگران در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداختهای برگشتی جعلی محافظت می کند.

۴.امنیت و کنترل:
کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند.

۵.شفافیت و بی طرف بودن:
تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین بسادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آنرا بلافاصله درستی آزمایی کرده و از آنها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

معایب استفاده از بیت‌کوین

۱.میزان پذیرش:
بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

۲.ناپایداری ارزش قیمت جهانی بیت‌کوین:
نوسانات قیمت جهانی بیت‌کوین نسبت به دلار امریکا خیلی زیاد است در حالی که قیمت جهانی هر واحد بیت‌کوین در ۱۰ جولای ۲۰۱۰، زیر یک دلار امریکا بود در نوامبر ۲۰۱۳ قیمت بیت‌کوین تا ۱۱۳۲ دلار افزایش یافت و در ژانویه ۲۰۱۵ قیمت بیت‌کوین تا ۲۱۱ کاهش یافت پس همانطور که دیده می‌شود به دلیل نوپا بودن و تعداد کم معاملات بیت‌کوین، نوسانات قیمتی در ان خیلی زیاد می باشد کل حجم بیت‌کوین های موجود جهان در دسامبر ۲۰۱۶  به ارزش ۱۴ میلیارد دلار گزارش شده است.

۳.در حال توسعه بودن نرم افزار بیت‌کوین:
نرم افزار بیت‌کوین هنوز نسخه بتاست و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند. بیشتر کسب و کارهای بیت کوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرایند بلوغ بیت کوین هنوز در جریان است.

از زمان انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور امریکا ارزش بیت‌کوین ۲۵ درصد افزایش یافته است

پاسخ دهید