خانه / بانکهای مرکزی / بانک مرکزی امریکا (Federal Reserve) / سرمایه گذاران در گزارش امار اشتغال دولتی امریکا(NFP) در ماه دسامبر ۲۰۱۶ به چه نکاتی توجه خواهند نمود؟

سرمایه گذاران در گزارش امار اشتغال دولتی امریکا(NFP) در ماه دسامبر ۲۰۱۶ به چه نکاتی توجه خواهند نمود؟

امروز ساعت ۱۷، امار اشتغال دولتی امریکا (NFP) در ماه دسامبر ۲۰۱۶  اعلام خواهد شد و طبق پیش‌بینی‌ها قرار است که اقتصاد امریکا ۱۷۵ هزار نفر در بخش غیر کشاورزی اشتغال ایجاد کرده باشد و نرخ بیکاری به ۴.۷ خواهد رسید و میانگین ساعتی دستمزدها ۰.۳ درصد بصورت ماهیانه و ۲.۸ درصد بصورت سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.
حال با توجه به اینکه اعضای بانک مرکزی امریکا در اخرین جلسه کاری خود در ماه دسامبر تاکید کرده‌اند که به اهداف خود در ایجاد اشتغال کامل در امریکا دست یافته‌اند و اعضای بانک مرکزی در پیش‌بینی‌های اقتصادی خود در مورد نرخ بیکاری امریکا که در ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شد برای سال ۲۰۱۷ در بهترین حالت نرخ بیکاری امریکا را ۴.۶ درصد پیش‌بینی نموده‌اند. و نرخ کنونی بیکاری امریکا ۴.۶ درصد می باشد.

مهمترین هدف کنونی بانک مرکزی امریکا در مورد بازار کار، افزایش دستمزدهای ساعتی به ۳ درصد در سال می باشد که میانگین کنونی دستمزدهای ساعتی در امارهای سالیانه ۲.۵ درصد می باشد.


حال با به موارد فوق، به بررسی فاکتورهای که در ایجاد اشتغال در امریکا تاثیر بسزایی دارند می پردازیم که همگی این امارها، از اعلام امار اشتغال ماه نوامبر ۲۰۱۶ به بعد به‌روز رسانی شده‌اند.

امار اشتغال امریکا

طبق داده‌های اقتصادی فوق که توسط خبرگزاری بلومبرگ منتشر شده است و این داده‌ها جزء شاخص های پیش نگر برای گزارش امار اشتغال دولتی(NFP) محسوب می شوند حاکی از ان است که در مجموع وضعیت داده‌های شاخص های پیش نگر برای امار اشتغال دولتی امریکا در ماه دسامبر نسبت به ماه نوامبر بدتر شده است.
از جمله این شاخص ها می توان به میانگین ۴ هفتگی مدعیان اولیه بیکاری که در ماه دسامبر به ۲۵۷ هزار نفر رسیده است در حالی که در ماه نوامبر این میانگین ۲۵۲ هزار نفر بوده است یا امار اشتغال ADP که در ماه نوامبر ۲۱۵ هزار نفر بوده است در حالی که در گزارش اشتغال ADP، در ماه دسامبر ۱۵۳ هزار نفر در شرکت های خصوصی مشغول بکار شده‌اند.


و یکی دیگر از شاخص های پیش نگر برای امار اشتغال دولتی حاکی از ان است که از ماه نوامبر به بعد، روند امار مدعیان اولیه بیکاری(Initial Jobless Claims) کاهشی بوده است در حالی که روند مدعیان بیکاری(Continuing Jobless Claims) افزایش یافته است.

نتیجه‌گیری

با توجه به گزارش و پیش‌بینی‌های بانک مرکزی امریکا، بازار کار امریکا وضعیت بسیار مطلوبی دارد و تنها نگرانی اعضای بانک مرکزی امریکا در مورد بازار کار، عدم افزایش میانگین دستمزدهای ساعتی(USD Average Hourly Earnings) می باشد که در ماههای اخیر حرکت زیگزاگی داشته است.
مهمترین نکته‌ که سرمایه‍گذراران در امار اشتغال دولتی امریکا به ان توجه خواهند نمود افزایش یا کاهش دستمزدهای ساعتی می باشد که بصورت امارهای ماهیانه و سالیانه امروز انتشار پیدا خواهد کرد که سطح فعلی میانگین دستمزهای ماهیانه منفی ۰.۱ و دستمزدهای سالیانه ۲.۵ است. و پیش بینی این است که میانگین دستمزهای ساعتی در ماه دسامبر  ۰.۳ درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش یابد و در سال ۲۰۱۶، دستمزهای ساعتی به ۲.۸ درصد افزایش یابد.

چنانچه در امار اشتغال امروز شاهد اشتغال ۱۵۰ هزار نفر و بالاتر در اقتصاد امریکا باشیم و میانگین دستمزدهای ماهیانه و سالیانه بالاتر از پیش بینی اعلام شود شاهد افزایش شاخص دلار و کاهش قیمت جهانی اونس طلا خواهیم بود

پاسخ دهید