خانه / ارزها / ماریو دراگی چه پیغامی به بازارهای مالی خواهد فرستاد؟

ماریو دراگی چه پیغامی به بازارهای مالی خواهد فرستاد؟

جلسه امروز بانک مرکزی اروپا در حالی برگزار می شود که فردا ۲۰ ژانویه روز ادای سوگند رییس جمهور امریکا، دونالد ترامپ برگزار خواهد شد و دست‌اندرکاران بازارهای مالی مالی منتظر هستند تا اولین سخنرانی دونالد ترامپ را نظاره‌گر باشند و ببینند که ترامپ چه پیغام های در مورد اینده اقتصاد امریکا و جهان خواهد داد. و به همین خاطر است که جلسه امروز بانک مرکزی اروپا شاید اهمیت چندانی برای بازارهای مالی نداشته باشد.
و دلیل دیگر کم اهیمت بودن جلسه امروز بانک مرکزی اروپا اینست که، اعضای بانک مرکزی اروپا در جلسه  ماه دسامبر ۲۰۱۶ تصمیم گرفتند که خرید اوراق قرضه کشورهای عضو را تا پایان سال ۲۰۱۷ ماهیانه تا ۶۰ میلیارد یورو تمدید نمایند و امروز اکثرا اقتصاددانان انتظار ندارند متن صورتجلسه امروز اعضای بانک مرکزی اروپا تغییر خاصی نسبت به متن صورتجلسه ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ داشته باشد.

امروز ساعت ۱۷ در حالی کنفرانس خبری ماریو دراگی ریس بانک مرکزی اروپا شروع خواهد که در این ۴۵ روز اخیر اکثرا داده‌های اقتصادی اروپا نسبت به گذشته خوب گزارش شده اند.
بانک مرکزی اروپا

گزارش نرخ سالیانه تورم منطقه یورو به بالاترین عدد از سال ۲۰۱۴ یعنی ۱.۱ درصد رسیده است.
تورم اروپا

با توجه به داده های اقتصادی خوب منطقه یورو بعید است که ماریو دراگی امروز در مورد اینده سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا پیش بینی انجام دهد چون که برنامه های اقتصادی دونالد در مورد اقتصاد امریکا و جهان هنوز کاملا واضح نیست و احتمالا ماریو دراگی۴۵ روز بعد، که بانک مرکزی اروپا تشکلیل جلسه خواهد داد پیشی بینی های خود را ارائه خواهد نمود.

انتظارت بازارهای مالی از کنفرانس خبر ماریو دراگی

بازارهای مالی انتطار دارند با توجه به اخبار اقتصادی منتشر شده از منظقه یورو که نشان دهنده ثبات و شکوفایی اقتصادی در این حوزه می باشد ماریو دراگی با لحنی خوش بینانه(Hawkish) نسبت به اینده اقتصاد منطقه یورو به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد و از مهمترین سوال و پاسخ های که در این کنفرانس خبری رد و بدل خواهد شد می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
۱.ایا افزایش نرخ تورم بخاطر افزایش قیمت جهانی مواد خام می باشد و یا مصرف کننده ها دیدگاه خود را نسبت به اینده اقتصاد اروپا تغییر داده اند؟ و ایا این حالت یعنی افزایش تورم گذرا بوده یا تداوم خواهد داشت؟
۲.ایا در جلسه امروز  بانک مرکزی اروپا، اعضا بحث های در مورد اینده سیاست های پولی با یکدیگر داشتند که مثلا سیاست های پولی انبساطی را زودتر از موعد مقرر یعنی دسامبر ۲۰۱۷ به اتمام برساند.
۳.اینده نرخ بهره بانکی در منطقه یورو چگونه خواهد بود چون که تداوم نرخ بهره منفی به سیستم بانکی اروپا صدمات بیشماری وارد کرده است.

نحوه پاسخگوی ماریو دراگی به این گونه از سوالات باعث خواهد شد که بازارهای مالی از ساعت ۱۷ تا ۱۸ در نوسان باشند.

با توجه به اینکه بازارهای مالی انتظار این را دارند که، ماریو دراگی با لحنی خوش‌بینانه‌ در مورد اقتصاد منطقه یورو سخنرانی نمایند از قبل عکس العمل‌های خود را نشان داده‌اند و فقط در صورتی که ماریو دراگی خیلی خوش بینانه تر از انتظارات بازارهای مالی یا برعکس ان صحبت نماید می توان انتظار عکس العمل شدیدتری را از بازارهای مالی داشت و انتظار این است که بعد از سخنرانی فردا، دونالد ترامپ بازارهای مالی روند خود را مشخص نمایند. 

پاسخ دهید