خانه / ارزها / ایا ترامپ می تواند رژیم حاکم بر اقتصاد جهان را تغییر دهد؟

ایا ترامپ می تواند رژیم حاکم بر اقتصاد جهان را تغییر دهد؟

اقتصاد جهان از شب هشتم نوامبر ۲۰۱۶ تغییر کرد وقتی که مردم امریکا یک پوپولیست را به عنوان ریس جمهور امریکا انتخاب نمودند در واقع این انتخابات بیشتر از اینکه رقابت بین دو حزب دمکرات و جمهوربخواه باشد رقابت بین دو نوع طرز تفکر یعنی جهانی سازی و پوپولیست بود. که نهایتا ترامپ از بیست ژانویه ۲۰۱۷ فعالیت خود را به عنوان ریس جمهور امریکا اغاز کرد.

طرز تفکر ترامپ این است که یک امریکای جدید از لحاظ سیاسی، نظامی و اقتصادی بنا نماید و تقریبا ترامپ همه چیز را برای امریکا می خواهد و تمایل دارد این کار را با تغییر رژیم اقتصادی موجود جهان انجام دهد.

ترامپ متعقد است که جهان‌ سازی در ۲۵ سال اخیر  باعث شده است که حجم بدهی کشورهای توسعه یافته افزایش یابد و در عوض ذخایر ارزی کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است در واقعا سیستم طوری طراحی شده است که پول از سمت کشورهای توسعه یافته به سمت کشورهای در حال توسعه سرازیر شده است چون نیروی کار در این کشورها ارزانتر بوده است. و ترامپ اعلام کرده که شرکت‌ها، باید کالاهای خود را در داخل امریکا تولید نمایند و گرنه با مالیات سنگین واردات روبرو خواهند شد و با این کار ترامپ در صورت اجرایی شدن اقتصاد چین تعضیف خواهد شد.

مساله مهم دیگر که تاثیر زیاد بروی اقتصاد ایران دارد استخراج نفت با تکنولوژی‌های جدید یا همان نفت شیل می باشد که ایا ترامپ بنابه دلیل محیط زیستی اجازه خواهد داد تا استخراج نفت شیل در همه جای امریکا صورت بپذیرد یا نه؟ و ترامپ اعلام نموده که امریکا باید در تولید نفت خودکفا گردد و نیازی به نفت خاورمیانه نداشته باشد. اگر استخراج نفت شیل در حجم وسیع انجام شود احتمال اینکه قیمت جهانی نفت به فراتر از ۶۰ دلار افزایش یابد خیلی کم می شود.

همانطور که در نمودار فوق مشهود است دو شاخص بازارهای مالی عکس العملی های متفاوت نسبت به برنامه هاب ترامپ از خود نشان داده‌اند اولین شاخص که، شاخص ترس از سرمایه گذاری(VIX) می باشد که در پایین‌ترین حد سالهای اخیر خود قرار دارد و فعلا سرمایه گذاران با توجه به مشخص نبودن برنامه های اقتصادی ترامپ احساس خطری از سرمایه گذاری در بازارهای ریسک پذیر ندارند.
شاخص دوم، شاخص عدم قطعیت در سیاست های اقتصادی(economic policy uncertainty index) می باشد که در تهیه این شاخص به سه مولفه اخبارهای روزنامه‌های معتبر در مورد سیاست های اقتصادی نامشخص،سیاست های مالیاتی در ۱۰ سال اینده و پیشی بینی اقتصاددانان در مورد اقتصاد کلان امریکا تهیه می شود. و عدد این شاخص از سال ۲۰۰۱ در بالاترین حد خود قرار دارد یعنی می توان گفت که نکات مبهم در برنامه های اقتصادی ترامپ و نحوه اجرای ان خیلی زیاد می باشد.

نتیجه گیری 

با توجه به این دونالد ترامپ از روز ادای سوگند به بعد، فعلا برنامه خاصی در مورد اجرای شعارهای انتخاباتی خود ارائه نداده است اکثرا شاخص های بازارهای مالی دوره اصلاحی خود را انجام می دهند شاخص دلار در روزهای اخیر ریزشی بوده است که دلیل این ریزش هم اظهارت وزیر دارایی معرفی شده ترامپ، استیون منوچین بوده است که در سنای امریکا تاکید کرده است قوی تر شدن دلار می تواند در کوتاه مدت باعث کاهش رشد اقتصادی امریکا گردد.

تا مشخص نشدن نحوه اجرای برنامه های اقتصادی ترامپ شاید بهترین نوع سرمایه گذاری صبر کردن باشد و بدترین فاکتور در سرمایه گذاری بلند مدت بی ثباتی در سیاست های پولی و مالی می باشد که فعلا با امدن ترامپ بر اقتصاد جهان حاکم شده است

پاسخ دهید