خانه / ارزها / افزایش سطح بدهی کشورها چه تاثیری در نوسانات شاخص های بورس دارد

افزایش سطح بدهی کشورها چه تاثیری در نوسانات شاخص های بورس دارد

کل بدهی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ در حالی از مرز ۲۱۷ تریلیون دلار فراتر رفت که این سطح از بدهی معادل ۳۲۵ درصد کل تولید ناخالص ملی کشورهای جهان محسوب می شود. و در گزارش موسسه مالی بین‌المللی(IIF) ذکر شده است که از کل مبلغ بدهی کشورهای جهان، ۱۱ تریلیون دلار متعلق به نه ماهه اول سال ۲۰۱۶ می باشد.
موسسه مالی بین‌المللی (IIF) در این گزارش تاکید کرده است که بدهی کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۱۶ افزایش قابل ملاحضه‌ای داشته است و فروش اوراق قرضه دولتی و اخذ وام برای موسسات در سال ۲۰۱۶، رشد سه برابری نسبت به سال ۲۰۱۵ داشته است.
بعد از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریس جمهور امریکا سود اوراق قرضه امریکا رشد قابل توجه‌ای داشته است و به تبع ان سود اوراق قرضه در سایر کشورها نیز افزایش پیدا کرده است.

با بررسی شاخص بورس اکثر کشورها جهان در می یابیم که رابطه مستقیم بین افزایش سطح بدهی کشورها با افزایش شاخص بورس وجود دارد.

همانطور که در نمودار فوق واضح است رابطه مستقیمی بین افزایش سطح بدهی امریکا و افزایش شاخص صنعتی داوجونز امریکا وجود دارد و در حال حاضر کل بدهی دولت امریکا تقریبا ۲۰ تریلیون دلار می باشد و شاخص صنعتی بورس داوجونز فراتر از ۲۰۰۰۰ واحد می باشد.

دست اندرکاران بازارهای مالی باید توجه داشته باشند که درست است افزایش سطح بدهی در هرکشور می توانند باعث گردد شاخص‌های بورس صعودی شوند ولی در عوض افزایش سطح بدهی باعث شده بحران‌های مالی بوجود امده در طول زمان نیز عمیق تر شوند و پیش بینی ها این است که بحران مالی بعدی امریکا خیلی عمیق‌تر از بحران مالی ۲۰۰۸ خواهد بود چون که در ابتدای دولت باراک اوباما کل بدهی امریکا بالغ بر ۱۰ تریلیون دلار بود که در حال حاضر سطح بدهی دولت امریکا به ۲۰ تریلیون دلار رسیده است.

نکته حایز اهمیت این است که نه و نیم تریلیون دلار از بیست تریلیون دلار بدهی کل امریکا متعلق به دوران ریاست جمهوری باراک اوباما می باشد باراک اوباما تنها ریس جمهوری می باشد که در دوران ریاست جمهوری وی در امریکا، رشد تولید ناخالص ملی  به بیش از  ۳ درصد یا در سال نرسید.

پس با توجه به نکات فوق می توان نتیجه گرفت بررسی بدهی کشورهای جهان در سرمایه گذاری یک امر ضروری بنظر می رسد و یک سرمایه گذار باید اطلاعات دقیقی از سطح و روند بدهی کشوری که قصد سرمایه گذاری در ان را دارد باید داشته باشد و برای این منظور انالیز سیاست های مالی و پولی کشور مورد نظر الزامی می باشد.

پاسخ دهید