خانه / ارزها / بانک مرکزی امریکا چه عکس العملی به افزایش تورم نشان خواهد داد؟

بانک مرکزی امریکا چه عکس العملی به افزایش تورم نشان خواهد داد؟

امشب ساعت ۲۲:۳۰ تصمیمات اعضای بانک مرکزی امریکا در قالب یک صورتجلسه منتشر خواهد شد که بازارهای مالی انتطار افزایش نرخ بهره از بانک مرکزی امریکا ندارند و طبق شاخص‌های اقتصادی که در ۴۵ روز گذشته اعلام شده‌اند وضعیت شاخص‌های مهم اقتصادی امریکا نسبت به جلسه ماه دسامبر ۲۰۱۶ بانک مرکزی امریکا بدتر شده است که از جمله می توان به خرده فروشی، نرخ بیکاری امریکا، اشتغال ماه دسامبر و امارهای فروش خانه‌های جدید و موجود اشاره نمود.

مهمترین شاخص اقتصادی که در این ۴۵ روز گذشته رشد چشمگیری داشته است امار نرخ تورم سالیانه امریکا می باشد که از ۱.۷ درصد به ۲.۱ درصد در سال افزایش یافته است و این بالاترین نرخ تورم در دو سال اخیر در امریکا می باشد.

تورم امریکا
درست است که امار تورم به بالاتر از سطح ۲ درصد در سال رسیده است اما اعضای بانک مرکزی امریکا حدود یکسالی می باشد که نوعی دیگری از تورم را در تصمیمات خود مدنظر دارند و نوسانات ان تورم که به شاخص مصرف شخصی(PCE) معرف می باشد را در تصمیمات خود در مورد سیاست های پولی و نرخ بهره مدنظر می گیرند حال تفاوت تورم و شاخص مصرف شخصی (PCE) در چیست؟

تورم(CPI) مبتنی بر آنچه که مردم از خریدهای خود می‌گویند بوده و اغلب اوقات تعدیل و به‌روزرسانی نمی‌شود از نظر قانون کلی، شاخص CPI بر هزینه‌های خانوار تاکید دارد.

شاخص مصرف شخصی(Personal Income and Personal Consumption Expenditures):
نمایانگر تغییرات بازار از نظر ارزش کالا و خدمات خریداری شده توسط افراد میباشد. همچنین این شاخص بعنوان جزء اصلی تولید ناخالص ملی محسوب میشود. درصورت افزایش درآمد فردی، مصرفی کــه از ایـن درآمد ناشی میشود افـزایش می یابد. این شاخص شامل اجاره خانه، درآمد، حقوق ماهیانه، دستمزد، دارائیهای حاصل از اجاره و بهره میشود. همچنین تفاوت بین درآمد و هزینه یک فرد مشمول این شاخص میشود.
شاخص مصارف شخصی که به عنوان PCE شناخته می شود نشان دهنده تغییرات در ارزش بازار تمام کالاها و خدمات خریداری شده توسط یک فرد است. این شاخص یکی از بزرگترین قسمت های تولید ناخالص ملی است.

همچنین درآمد شخصی فرد نشان دهنده تغییرات در حقوق و دستمزد وی می باشد که توسط تمامی منابع همچون حقوق و دستمزد، درآمد اموال، درآمد حاصل از اجاره ها، تقسیم سود، دریافت بهره و همچنین انتقال پرداخت ها (شامل اوراق بهادار اجتماعی، منافع بیکاری و مزایای حاصل از رفاه اجتماعی) است.
اعداد حاصل از این دو رقم (رقم درآمد و هزینه) نشان دهنده نرخ پس انداز در جامعه است. این رقم را می توان به وسیله کسر کردن هزینه های مصرفی از درآمد قابل سپرده گذاری (درآمد فرد منهای مالیات) و تقسیم آن بر درآمد قابل سپرده گذاری به دست آورد. کاهش نرخ پس انداز به عنوان یک شاخص اساسی است و نشان دهنده تغییر در الگوی مصرف مردم می باشد.

شاخص PCE، اغلب اوقات به‌روزرسانی می‌شود و موارد متعددی نظیر هزینه کارفرمایان در بخش خدمات درمانی و مبادلات کالا را نیز در بر می‌گیرد.

و در اخرین بروز رسانی داده های اقتصادی بانک مرکزی امریکا در ماه دسامبر ۲۰۱۶، شاخص مصرف شخصی برای سال ۲۰۱۷، ۱.۹ درصد در سال پیش بینی شده است که عدد کنونی شاخص شاخص مصرف شخصی ۱.۶ درصد در سال می باشد.

نتیجه‌گیری

با توجه به موارد فوق و احتمال اجرایی نشدن برنامه های مالیاتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ و دستور تعلیق دونالد ترامپ مبنی بر استخدام نیروی جدید در ادارات دولتی که احتمالا باعث خواهد شد امار اشتغال ماه ژانویه یا فوریه ۲۰۱۷ بشدت کاهش یابد و نظر به اینکه اعضای بانک مرکزی امریکا با پیش بینی های که در مورد اینده شاخص های اقتصادی انجام می هند تصمیمات خود را اتخاذ می نمایند بازارهای مالی انتظار دارند که صورتجلسه امروز بانک مرکزی امریکا بر نقاط منفی اقتصاد امریکا اشاره نمایند مانند کاهش فروش خانه، قویتر شدن قیمت جهانی دلار
اگر شاهد صورتجلسه‌ای باشیم که بر نقاط ضعف اقتصاد امریکا اشاره می نماید شاهد ریزش در شاخص دلار و افزایش قیمت جهانی طلا خواهیم بود.

پاسخ دهید