خانه / آموزش / رابطه استخراج نفت شیل با قیمت جهانی نفت خام چگونه می باشد؟

رابطه استخراج نفت شیل با قیمت جهانی نفت خام چگونه می باشد؟

نفت شیل(Oil shale) که همان سنگ یا صخره رسوبی حاوی ماده جامد زغال‌سنگ یا «کروژن» است، پس از داغ شدن نوعی نفت مایع به دست می‌دهد که از آن به عنوان نفت غیرمتعارف نیز یاد می‌شود. نفت شیل برخلاف نفت خام متعارف نیازی به فرآوری اضافی ندارد و با حرارت بالا و روش معروف به «سنگ سوزان» به دست می‌آید. ولی در فرایند تقطیر این نوع نفت، گازهایی مانند دی اکسید سولفور، سرب و اکسیدهای نیتروژن در هوا آزاد می‌شود که این گازهای آلاینده انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از استخراج نفت شیل را دو برابر نفت خام طبیعی می‌کند به طوری که تولید روزانه صد هزار بشکه نفت شیل ۱۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای وارد هوا می‌کند.

علاوه بر هزینه بالای زیست محیطی، استحصال نفت شیل به انرژی(آب و برق) زیادی نیاز دارد که هزینه تولید آن را در مقایسه با نفت متعارف افزایش می‌دهد. بر پایه گزارش‌های منتشر شده برای استخراج و تقطیر هر بشکه نفت شیل به ۱/۲ تا ۲/ ۵ بشکه آب نیاز است. ازسوی دیگر تخمین‌ها نشان می‌دهد که تولید صدهزار بشکه نفت شیل به ۱۲ هزار مگاوات برق که برای برق‌رسانی به یک شهر ۵۰۰ هزار نفری کفایت می‌کند، نیاز دارد.

ولی مهمترین مساله در استخراج نفت شیل قیمت جهانی نفت خام می باشد و هزینه استخراج نفت شیل در نقاط مختلف جهان متفاوت می باشد.

همانطور که در نمودار فوق مشخص می باشد هر چقدر قیمت جهانی نفت خام افزایش پیدا می‌نماید تعداد چاههای که برای استخراج نفت شیل حفاری می‌شوند نیز افزایش پیدا می کنند.

در حال حاضر ۱۹۸۶ حلقه چاه برای استخراج نفت شیل در جهان وجود دارد و امریکا بیشترین برداشت نفت با این تکنولوژی را انجام می دهد که ۷۱۲ حلقه چاه برای استخراج نفت شیل در امریکا حفاری شده است.

 

نفت شیل

تصویر فوق متعلق به مکانهای می باشد که در انها امکان حفاری چاه برای استخراج نفت شیل وجود دارد و هزینه استخراج نفت به ازای هر بشکه نیز مشخص شده است بطور مثال هزینه استخراج هر بشکه نفت شیل در پلتفروم  Mid-Continent امریکا، تقریبا ۳۳ دلار می باشد. و هر چقدر قیمت جهانی نفت افزایش پیدا می نماید سایر پلتفروم ها نیز توجیه اقتصادی برای استخراج نفت شیل پیدا می کنند.

نفت شیل

امریکا بیشترین ذخایر نفت شیل جهان را در اختیار دارد ولی در زمان باراک اوباما بنابه دلیل محیط زیستی اجازه حفاری برای استخراج نفت شیل در خیلی از نقاط داد نمی‌شد اما یکی از شعارهای دونالد ترامپ این است که امریکا را از وابستگی به نفت وارداتی مخصوصا اوپک بی نیاز گرده‌اند حال باید دید که ایا دولت ترامپ اجاره حفاری برای استخراج نفت شیل را صادر خود نمود که در صورت عملی شدن این طرح، اینده خوبی را برای قیمت جهانی نفت خام نمی‌توان پیش بینی کرد. 

پاسخ دهید